Numara taşıma uygulaması iyi geldi

Pazardaki hareketliliği gözlemleyen MTM, TV kanallarında yayımlanan GSM reklamlarını ölçümleyerek rekabetin reklam boyutunu ortaya koydu...

26.11.2008 - 09:49 | MediaCat

Numara taşıma uygulamasının 9 Kasım’da start almasıyla ekranlar, aynı mesajı veren üç GSM operatörünün reklam savaşına sahne oluyor. Kriz döneminde TV kanallarının yüzünü güldüren reklamların, operatörlere ve abonelere katkısının ne olacağını ise önümüzdeki günler gösterecek. Pazardaki hareketliliği gözlemleyen Medya Takip Merkezi (MTM), TV kanallarında yayımlanan GSM reklamlarını ölçümleyerek rekabetin reklam boyutunu ortaya koydu…

Kasım ayında başlayan “numara değiştirmeden, operatör değiştirebilme” uygulaması, GSM sektöründeki rekabeti zirveye taşıdı. Pazardaki pay dengelerini korumaya ya da değiştirmeye çalışan operatörler, yoğun ve çarpıcı reklam kampanyalarıyla tüketicinin ilgisini çekmeye çalışıyor.

MTM’nin, 12 TV kanalında yaptığı araştırmaya göre, 1 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında üç GSM operatörü, toplam 24 bin 103 reklam spotuyla hedef kitleye seslendi. Bu süre içerisinde yayımlanan toplam 339 bin 383 reklamın, yaklaşık % 7’si GSM operatörlerine aitti.

Operatörler arasında en çok reklam veren firma ise 10 bin 238 spotla Turkcell oldu. Turkcell’i, 8 bin 83 spotla Vodafone ve 5 bin 782 spotla Avea izlediler.

Numara taşımayla ilgili uygulamada geride kalmak istemeyen operatörler, bu dönemde en çok reklamı da, bu uygulamanın duyurusuna ayırdılar. Araştırma süresince yayınlanan reklamların % 56’sı numara taşımayla ilgili olurken, % 44’ü ise çeşitli kampanya ve prestij reklamlarından oluştu.

Numara taşımaya en çok reklam Avea’dan…

Aynı araştırmaya göre, toplamda daha az reklam vermesine rağmen, numara taşıma konusunda en çok reklam Avea’dan geldi. Toplam 5.782 spotla ekranlara gelen Avea, reklamlarının yaklaşık % 81’ini numara taşımaya ayırdı. Bu oran, Turkcell reklamlarında % 44, Vodafone reklamlarında ise % 55 olarak gerçekleşti.

Reklam kampanyalarını basınla destekleyen GMS operatörleri, gazete ve dergilere de çeşitli haberlerle konu oldular. MTM’nin, 1.600 gazete ve dergide yaptığı haber takibinin sonuçlarına göre, 1 Ekim-22 Kasım tarihleri arasında Turkcell, toplam 1.742 haber ve yazıda yer aldı. Özellikle Mustafa belgeseline sponsor olmaktan vazgeçmesi nedeniyle gündemden düşmeyen Turkcell, numara taşımaya dair haberleriyle de basında sıkça yer buldu. Avea ve Vodafone da, dönem içerisinde numara taşıma konusuyla ilgili gazete ve dergilerde geniş yer aldılar.

GSM operatörlerinin kıyasıya rekabeti, girişimcilere de fırsat yarattı…

Çeşitli kampanya ve tarifenin sunulduğu sektörde en iyi tarifeyi seçmek de artık yetenek gerektiriyor. Bu gelişmeyi bir fırsata dönüştürmek isteyenler ise ilginç sitelerle dikkatleri üzerlerine çekiyor. www.operatorunusec.com ve www.eniyitarife.com; “Hangi operatörü seçsem? Bana en uygun tarife hangisi? Telefon faturamı nasıl düşürürüm? En ekonomik nasıl konuşurum?” sorularına yanıtlar veriyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.