Nokia ve Reuters’dan gazetecilere mobil özgürlük!

Nokia ve Reuters, gazetecilerin haber peşindeki yolculuklarını kolaylaştırmak üzere işbirliği yaptı. Oluşturulan yeni mobil gazetecilik uygulaması, haberlerin, fotoğrafların, ses ve video kayıtlarının dizüstü bilgisayarlar yerine avuçiçi cihazlarla aktarılmasını sağlıyor.

26.10.2007 - 16:48 | MediaCat

Nokia ve Reuters, gazetecilerin haber peşindeki yolculuklarını kolaylaştırmak üzere işbirliği yaptı. Oluşturulan yeni mobil gazetecilik uygulaması, haberlerin, fotoğrafların, ses ve video kayıtlarının dizüstü bilgisayarlar yerine avuçiçi cihazlarla aktarılmasını sağlıyor.

Finlandiyalı mobil iletişim devi Nokia, dünyanın önde gelen haber kaynaklarından Reuters ile işbirliği yaparak, gazetecilerin sahadan haber geçmesini kolaylaştırıyor. Nokia Araştırma Merkezi (Nokia Research Center – NRC) ve Reuters’ın ortak geliştirdiği mobil gazetecilik projesi, bir süredir devam eden çalışmaların ardından ortaya çıkan ilk ürün olarak dikkat çekiyor. Proje, gazetecilerin son derece hafif bir cihaz aracılığıyla dünyanın en ücra köşelerinden bile haber geçmelerine olanak tanıyor.

Yaz aylarında başlayan deneme sürecinde, dünyanın farklı noktalarındaki bazı Reuters muhabirleri her gün bu mobil gazetecilik uygulamasını kullanarak haber geçti. New York Moda Haftası’ndan Edinburgh Film Festivali’ne kadar pek çok etkinliğe katılan gazeteciler, yazı, fotoğraf, ses ve video kayıtlarını düzenledi, bir araya getirdi ve stüdyoya ya da ofise gitmeye gerek kalmadan yayınlanabilir kalitede multimedya haberleri yarattı. Reuters, uygulamayı sınamaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda bir grup üniversite öğrencisi de, “vatandaş gazeteciliği” çerçevesinde uygulamayı kullanacak.

Reuters Media Bilim Ekibi Başkanı Nic Fulton, Nokia ile yapılan işbirliği konusunda şunları ifade etti: “Kullanımı son derece kolay olan bu uygulama, gazetecilerin sahadaki tüm gereksinimlerine yanıt veriyor. Geniş hacimli dizüstü bilgisayarlar yerine, elde taşınabilir cihazların kullanıldığı mobil gazetecilik uygulaması sayesinde, olay yerinde haber hazırlayıp dağıtabiliyoruz. Böylece hem zaman kazanıyor hem de en güncel haberleri, en yüksek kaliteyle okurlarımızla paylaşıyoruz.”

Uygulamanın ilk aşamada sadece profesyonel gazetecilere yönelik olmasına rağmen, araştırmanın etkilerinin uzun vadede daha geniş kitlelere yayılacağı belirtiliyor. NRC yetkilileri konu hakkında şunları ifade ediyor: “Aslında ‘vatandaş gazeteciliği’ ya da ‘halk gazeteciliği’ terimleri birkaç yıldır kullanılıyor fakat teknolojik yenilikler, özellikle de mobil multimedya bilgisayarları bu kavramı önemli ölçüde değiştirdi. Bu gazetecilik türü artık, belirli bir konu ya da coğrafi alan etrafında toplanan gruplardan, haber niteliği taşıyan bir olaya tanık olma şansına (ya da şanssızlığına) sahip kişilere kadar pek çok insanı ve topluluğu kapsamaya başlıyor.”

Mobil gazetecilik uygulaması, mevcut smartphone’larda da bulunan multimedya özelliklerini kullanıyor ve bunları bir araya getirerek, gazetecilerin kullanımına uygun niteliklerle donatılmış bir kit yaratıyor. Yepyeni bir kullanıcı arayüzüyle erişilen bu kit, multimedya özellikleri, metin düzenleme araçları ve canlı video aktarımı imkanı sunuyor. Uygulamadaki meta-veri araçları, haber içeriği ile ilgili olarak cihazda kayıtlı bulunan tüm bilgileri (yer, saat, tarih vb.) otomatik olarak bir araya getiriyor. Uygulamanın deneme sürecinde kullanılan GPS özellikli video aktarım teknolojisi Comvu tarafından sağlanıyor. Reuters’ın geliştirdiği mobil yazı işleri arayüzü de, NRC tarafından geliştirilen kiti yazı işleri sürecine entegre ederek, haberlerin hemen hemen eşzamanlı olarak sahadan yayınlanmasına olanak tanıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.