Nokia akıllı telefonlarda yaya ve sürücü navigasyonu ücretsiz!

Nokia akıllı telefonları için tüm dünyada 46 farklı dilde hem yaya hem de sürücüler için sesle yönlendiren ve en geniş küresel kapsama alanında...

21.01.2010 - 00:00 | MediaCat

Nokia akıllı telefonları için tüm dünyada 46 farklı dilde hem yaya hem de sürücüler için sesle yönlendiren ve en geniş küresel kapsama alanında en iyi haritalara sahip navigasyonunu ücretsiz yapıyor!

Nokia bugün yeni Ovi Harita sürümünün bir parçası olarak akıllı telefonlarında yaya ve sürücü navigasyonunu ücretsiz hale getirdiğini açıkladı. Yeni Ovi Harita sürümü www.nokia.com/maps adresinden indirilebiliyor. Nokia’nın haritalama ve navigasyon yazılımı özellikle mobil kullanım için tasarlandı ve özgün bir karma teknolojiye dayanıyor. Yeni Ovi Harita sürümü 74 ülkede, 46 farklı dilde adım adım sesli kılavuz ve 10 ülkede trafik bilgilerinin yanı sıra 180 ülkede ayrıntılı haritaları kapsayan bütün temel araç ve yaya navigasyonu özelliklerini içeriyor.

“Navigasyonu, cep telefonlarında bir metin mesajı ya da resim gönderir gibi, rahatlıkla kullanmanızı istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de ücretsiz olarak sunulacak sesli kılavuza sahip en iyi haritaların iyi bir katalizör olacağına inanıyoruz,” diyen Nokia Başkan Yardımcısı Anssi Vanjoki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek bir ülke ya da bölge için neden birden çok cihaza ihtiyaç duyulsun? Hepsini bir araya koyar, ücretsiz yapar ve tüm dünyayı kapsarsak siz de gerçekten yararlı ve dünyanın herhangi bir şehrinde yürürken ya da araba kullanırken size yardımcı olabilecek bir şeye sahip olursunuz.”

Ovi Harita servisini farklı kılan beş temel özellik:
1. Gizli maliyet yok
Yeni Ovi Harita sürümü bütün haritaları ve ihtiyaç duyabileceği üst sınıf, araç düzeyinde navigasyon özelliklerini ücretsiz olarak sunuyor ve akıllı telefonunuzu kullandığınız süre boyunca bu özellikler sizinle kalıyor. Başka ülkeler, şehirler ya da trafik bilgileri, şehir rehberleri gibi servisler için ek lisans gerekmiyor. Ancak şebeke operatörlerinin veri tarifeleri uygulanabiliyor.

2. En iyi küresel kapsama alanı
Mobil telefonunuzla dünyanın istediğiniz yerine gidin, 180 ülkede haritaları, 74 ülkede 46 farklı dilde hem yaya hem sürücü için sesle yönlendirilen navigasyonu standart olarak kullanabilirsiniz. Bu size en geniş küresel kapsama alanın en iyi haritalarla ücretsiz olarak erişme olanağı sunuyor.

3. Navigasyon sırasında ağ bağlantısı gerekmez
Nokia’nın benzersiz karma teknolojisiyle pahalı, pil tüketen ağ bağlantılarından kurtulun. Haritalar Nokia akıllı telefonunuza önceden yüklenebiliyor, böylece Ovi Harita servisini internete bağlanmadan kullanacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Bu durumda bile navigasyon sistemi çalışıyor, siz de pilden tasarruf ediyorsunuz. Bu özellik, yabancı ülkelere seyahat ederken veri bağlantı maliyetleri nedeniyle endişelenmenizi önlüyor. Aynı zamanda şebeke çekim gücü çok düşük ya da hiç bulunmayan yerlerdeyken bile Nokia Harita servisinden yararlanabilmenizi sağlıyor. 

4. Benzersiz karma teknoloji
Ovi Harita servisi karma vektörel haritalar adı verilen gelişmiş bir teknoloji üzerinde oluşturuldu. Vektörel haritalar hem yüksek kalitede, hem de daha az veri yoğunluğuna sahip haritalar olması nedeniyle ağ bağlantınız olmadığında bile navigasyona devam edebilmenize olanak tanıyor. Bu aynı zamanda bir ağ bağlantısıyla yüklenen ya da güncellenen haritaların diğer mobil harita sağlayıcılarının kullandığı büyük bitmap dosya türlerinin yalnızca yarısı boyutunda olduğu anlamına da geliyor. Karma teknoloji, diğer sağlayıcıların aksine, yüklenen her harita bilgisinin gelecekte kullanılmak üzere cihazınızda saklanmasını sağlıyor. 

5. Sesli kılavuz ve trafik bilgileri
Adım adım sesle yönlendiren navigasyon hem sürücüler hem yayalar için ücretsiz oluyor. Sürücüler için bu servise şerit yardımı, trafik bilgileri, güvenlik kamerası ve hız uyarılarını da içeriyor. Yayalar içinse parklar içinden ve yalnızca yayalara açık bölgelerden kestirme yollar da sunuluyor. Tüm dünyada 100’den fazla şehirde sunulan bu olanağa ek olarak tam olarak nerede bulunduğunuzu anlamanıza yardımcı olmak üzere 200’den fazla şehirde 6000 adet 3 boyutlu kentsel simge de yer alıyor. 

Şu anda Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic ve Nokia E72 dahil 10 Nokia cihaz modeline yüklenebilen Ovi Harita servisinin önümüzdeki haftalarda daha fazla Nokia akıllı telefonuna yüklenmesi bekleniyor. Bu sırada yeni Ovi Harita sürümüne uyumlu Nokia akıllı telefona sahip olanlar yeni sürümü www.nokia.com/maps adresinden yükleyebiliyorlar.
Bunun yanı sıra Mart 2010’dan itibaren GPS destekli yeni Nokia akıllı telefonları, yerel ülke haritası verilerine, mükemmel yaya ve sürücü navigasyonuna ve Lonely Planet ve Michelin seyahat rehberlerine erişime sahip yeni Ovi Harita versiyonunu hiçbir ek ücret olmaksızın içerecekler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.