Nissan’ın yeni kampanyasında yenilikçilik vurgusu

Küresel otomobil üreticisi Nissan, Toyota’nın bu yıl yaşadığı PR felaketinden esinlendiği yeni bir reklam kampanyası...

26.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Küresel otomobil üreticisi Nissan, Toyota’nın bu yıl yaşadığı PR felaketinden esinlendiği yeni bir reklam kampanyası yürütmeye hazırlanıyor.

Bu yılın başında, anti-fren kilinde ve gaz pedallarındaki hatadan ötürü arabalarını piyasadan çekmesi sebebiyle Toyota’nın yaşadığı PR felaketinin ardından, Rob Schwartz “Nissan durum değerlendirmesi yaptı ve ‘Neden 3. olmak zorunda olalım ki?’ diye sordu” şeklinde konuştu.
Schwartz’ın adlandırması ile “alternatif” Japon markası Nissan, “her şey için inovasyon” teması üzerine kurulmuş bir kampanya yürütmeye hazırlanıyor.

TBWAChiatDay’in baş yaratıcı CEO’su Rob Schwartz, “Toyota olayı, ufkumuzu açtı ve bir fırsat belirdi. Yürütülen yeni kampanyada markanın stratejisi, ‘yenilikçilik’ olarak belirlendi”, şeklinde konuştu.

“Yenilikçilik” teması üzerinde, Temmuz ayında yayınlanan ve bisikletçi Lance Armstrong’un yer aldığı Nissan’nın elektrikli modeli Leaf’in reklamında yumuşak bir biçimde durulmuştu. Reklamda, aracın %100 elektrikle çalıştığı ve egzoz borusunun olmadığı ifade ediliyordu.
Nissan’ın Kuzey Amerika Pazarında Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jon Brancheau, Leaf’in Nissan için “Yenilikçiliğin poster çocuğu” olduğunu söyledi. Brancheau ayrıca, Aralık ayında 32.780 dolara satışa çıkacak olan modelin herkes için olmadığını açıkladı. Her şarj edilişinde yalnızca 100 mil yol alabilen model, bu nedenle uzun yolculuklar için uygun değil. Ancak Leaf’in, müşterilerin Nissan’ı yeniden değerlendirmesine fırsat sağlayacağını söyleyen Brancheau, Leaf’e bakmaya gelen birinin ‘Maxima’ modeli ile galeriden ayrılabileceğini inanıyor.

Brancheau, Nissan’ın önümüzdeki iki yıl içinde 5 yeni model daha çıkarmayı planladığını söyledi. Marka, Ekim ayında, Cross Sport modeli olan “Juke”u lanse edecek. Ocak ayında da, 2012’de piyasaya sunmayı planladığı Minivan”ın kampanyasını yürütmeye başlayacak. Marka, kampanyanın ilk reklamlarının Super Bowl’a yetiştirilmesini planlıyor.
Yeni temaya rağmen Nisan, 2002’den beri kullandığı “değiştir” sloganından tamamen vazgeçmeyecek.

Nissan tanıtım bütçesini artıracak
Schwartz, Nissan’ın tanıtımlara yönelik bütçesini arttıracağını, perakende girişimlere yönelik olarak 50 milyon doları gözden çıkardığını ve kampanyalarında daha agresif bir dil kullanacağını ifade etti.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.