Nisan ayında medya gündemi

Medya Takip Merkezi’nin, geleneksel "ayın medya gündemi raporu”nun sonuçları açıklandı. 1700’ü aşkın gazete...

08.05.2008 - 10:02 | MediaCat

Akdeniz Üniversitesindeki öğrenci olayları, “ayaklar başı yönetirse” polemiği, PKK’ya yönelik askeri operasyonlar, 23 Nisan etkinlikleri, 301. madde tartışmaları, 1 Mayıs kutlamaları öncesi yaşanan gerginlikler, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi serüveni, Aysun Kayacı’nın tartışma yaratan sözleri, Nisan ayında medyanın öne çıkan konuları arasında yer aldı… İşte, Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini araştırarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporunun ayrıntıları…

MTM tarafından düzenli olarak hazırlanan medya raporunun, Nisan ayı sonuçlarına göre, ayın en çok konuşulan konularının arasında, terör örgütü PKK ve örgüte yönelik askeri operasyonlar geldi. Araştırma verilerine göre, PKK terör örgütü, ay boyunca 12 bin 519 habere konu oldu. TV kanalları, PKK’yla ilgili haberlere 170 saati aşkın süreyle yer verdiler. PKK’ya düzenlediği operasyonlarla sıkça gündeme gelen TSK’nın, Nisan ayı toplamında medyada 7 bin 518 kez bahsi geçti.

23 Nisan basının markajında…

Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini kapsayan araştırmanın verilerine göre, medyanın gündeminde yoğun yer alan bir diğer konu ise 23 Nisan kutlamalarıydı. Ulusal egemenlik bayramı yurdun çeşitli yerlerinde, çeşitli etkinliklerle kutlanırken, konuya medya da büyük ilgi gösterdi. 23 Nisan, tüm mecralar toplamında 6 bin 562 habere konu edildi.

Akdeniz Üniversitesi sağ-sol çatışmasıyla gündemde…

Akdeniz Üniversitesi kampusundaki öğrenci yurdunda, karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan tartışma, Nisan ayı gündemine damgasını vuran konular arasında yerini aldı. Yapılan araştırma verilerine göre bu konuyla medyada sıkça yer alan Akdeniz Üniversitesi, ay toplamında 5 bin 193 habere konu oldu.

1 Mayıs restleşmesi her kesimde gerginliğe neden oldu…

1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de yapılabilmesi için hükümetle restleşen ve Başbakan’ın “ayaklar baş olunca kıyamet kopar” söylemine tepki gösteren sendikalar, Nisan ayında basında sıklıkla yer aldı. 1 Mayıs kutlamasına
yönelik karşılıklı restleşmeler; sendikaların “Taksim’e çıkacağız” açıklamaları, hükümetin kutlamayı engellemek için aldığı güvenlik önlemleri ile gündemde sık sık yer alan “1 Mayıs”, ay boyunca 2 bin 640 habere konu edildi.

İlhan Selçuk sevenlerini üzdü…

Geçtiğimiz ay gözaltına alınan, ardından serbest bırakılan İlhan Selçuk, Nisan ayında geçirdiği by-pass ameliyatıyla tüm sevenlerini üzdü. Medyada sıkça yer alan Selçuk, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 1.814 habere konu oldu.

301. madde tartışmaları hız kesmedi…

Hükümet’in, Anayasanın 301’inci maddesi ile ilgili değişiklik teklifini Meclise sunmasıyla Nisan ayında Türk halkının ve medyanın gündemine yerleşen bir diğer konu başlığı “301” oldu. “Türklüğü” ibaresinin, “Türk Milleti”, “Cumhuriyeti” ibaresinin de “Türkiye Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören yasa ve beraberinde getirdiği birçok tartışma, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde ay boyunca en sık konuşulan konular arasındaydı.

Nisan ayında siyaset gündemi…

AKP’den savunma hazırlığı…

Nisan ayında medyada en fazla yer alan parti, kapatma davası için anayasa mahkemesindeki savunmasına hazırlanan ve 1 Mayıs kutlaması tartışmaları ile sık sık medyada yer alan AKP oldu. En çok konuşulan siyasi parti olma özelliğinin yanı sıra, Türkiye’nin en çok konuştuğu gündem maddesi olan AKP’nin, buna rağmen önceki aya göre haber sayısında % 13 oranında bir azalma tespit edildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın, ”laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” iddiasıyla AK Parti’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesine dava açması üzerine Mart ayında gündemden düşmeyen AKP; 2 Mayıs’ta verilecek savunma dosyası dolayısıyla Nisan ayında da üzerinde sıkça konuşulan konuların başında geldi.

Ayın son haftasında 1 Mayıs kutlamalarına yönelik tartışmalar ile de gündemden düşmeyen AKP, sendikalar ile karşı karşıya kaldı. Nisan ayında medyada toplam 35 bin 178 haberle yer alan İktidar partisinin, TV ekranlarında kalma süresi ise 652 saate yakın oldu.

MTM’nin araştırma verilerine göre, ay boyunca basında en fazla yer alan ikinci siyasi parti, CHP oldu. Ana muhalefet partisi CHP’nin, ay sonunda yapılan 32’nci Olağan Kurultayı’nda, Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, 1.021 oyla yeniden Genel Başkan seçilmesi ile ilgili haberler, partinin basındaki görünürlülüğünü % 3 oranında arttırdı. CHP, medyada toplam 19 bin 317 habere konu olurken, ekranlarda kalma süresi ise 314 saati aştı.

Aynı araştırma verilerine göre; Nisan ayının en çok bahsi geçen diğer partileri, 9 bin 673 haberle MHP, 5 bin 214 haberle DTP ve 1.824 haberle DSP oldular.

Başbakan basının yakın markajında…

Siyaset gündeminin en çok yer verdiği siyasi ünlü, 1 Mayıs ve partisinin kapatılması davasına dair yaptığı açıklamaları ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan oldu. Nisan ayı toplamında 25 bin 94 habere konu olan Erdoğan, 379 saate yakın süreyle ekranlarda kaldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise listenin ikinci sırasında yer aldı. 11 bin 107 farklı habere konu edilen Gül’ü, 8 bin 756 haberle CHP genel başkanı Deniz Baykal, 3 bin 923 haberle Meclis Başkanı Köksal Toptan, 3 bin 656 haberle Devlet Bahçeli izledi.

Nisan ayında ekonomi gündemi…

Enflasyon yükseliyor…

Siyaset dünyasında yaşanan gelişmelerin para politikalarına yansıması, Nisan ayında ekonomi dünyasının nabzını hızlandırdı. Borsa ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle sıkça gündeme gelen T.C. Merkez Bankası, Nisan ayı toplamında 3 bin 913 habere konu oldu.

Vergi rekortmenleri açıklandı…

Vergi rekortmenlerinin açıklanması, basının en çok rağbet gösterdiği haberler arasında vergi haberlerinin de yer almasına neden oldu. Nisan ayında, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 8 bin 636 habere konu edilen vergi haberleri, 16 saate yakın süreyle TV ekranlarında yer aldı.

Türk Telekom’un halka arzı…

Türk Telekom’un yüzde 15’inin halka arzında izlenecek eylem planı ile ilgili çalışmaların sık sık gündeme geldiği Nisan ayında kurum; yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 2 bin 451 habere konu edildi.

Bir ekonomide ki bir diğer gündemde Botaş’ın yaşadığı darboğazla ilgili 544 habere konu olan Botaş oldu.

Nisan ayında magazin gündemi…

Aysun Kayacı açıklamaları ile medyanın gündeminde…

MTM’nin, düzenli olarak hazırladığı “ayın medya gündemi” raporuna göre, geçtiğimiz aya damgasını vuran ünlü, bir televizyon programında sarf ettiği “benim oyum ile çobanın oyu eşit sayılmamalı” ve “AKP’yi ayak takımı başa getirdi” sözleri ile Aysun Kayacı oldu. Bu söylemlerinden sonra haber sayısı, bir önceki aya göre yaklaşık 5 kat artan Aysun Kayacı, ayın en medyatik ünlüleri listesinde birinciliğe yerleşti. 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini kapsayan medya araştırmasının sonuçlarına göre Aysun Kayacı, ay boyunca 1.596 habere konu edildi. Kayacı’nın haberleri 23 saati aşkın süreyle de TV ekranlarında yer buldu.

İkinci sırada ise Mart ayına göre haberlerinde yükseliş gözlenen Hülya Avşar yer aldı. Yarışma programında yaptığı jüri üyeliği ile gündemde yer alan Avşar kızının, 1.107 kez haberi yapıldı.

Mart ayında çıkardığı albüm ile haber sayısında büyük artış yaşayan Gülben Ergen, Nisan ayında haber sayısında küçük bir düşüş gerçekleşmesine rağmen, en medyatik üçüncü ünlü oldu.

Tarkan, konserleri ile medyada…

Nisan ayında verdiği konserlerle haber sayısını % 86 oranında arttıran Tarkan, aldığı ücret hakkında medyada yer alan yanlış haberlerle ilgili olarak, avukatı aracılığıyla açıklamalarda bulundu ve haberlerin düzeltilmesini istedi. 23 Nisan’da tüm dünya çocuklarına verdiği konserle TRT ekranlarında yer alan Tarkan, ay boyunca 960 habere konu edildi.

Pınar Altuğ – Yağmur Atacan evliliği…

Nisan ayında beraberliklerini evlilikle neticelendiren Pınar Altuğ – Yağmur Atacan çifti, görkemli düğünleri ile medyanın ilgi odağı oldu. Düğün yansımaları ile haberlerini %77 arttıran Pınar Altuğ, 741 habere konu olurken, 14 saate yakın bir süre de TV ekranlarında yer aldı.

Bülent Ersoy’un haberlerinde düşüş…

Mart ayında yaptığı açıklamaların yansımaları ile en medyatik ünlü olan Bülent Ersoy’un haberlerinde, neredeyse yarı yarıya bir düşüş gerçekleşirken; Ersoy, 716 haberle medyada yer aldı. Yeni açıklamalardan kaçınarak medyanın ilgisini yavaş yavaş kendinden uzaklaştıran Ersoy’un ekranlarda kalma süresi ise 24 saati aştı.

Nisan ayında spor gündemi…

Medya yine Fenerbahçe dedi…

MTM Medya Takip Merkezi’nin Nisan ayını kapsayan medya raporuna göre, şampiyonlar ligi çeyrek finalinde Chelsea ile karşılaşan Fenerbahçe, medyanın yakın takibindeydi. Önceki aya oranla haber sayısı % 11 oranında artış gösteren Fenerbahçe, ay toplamında 25 bin 744 haberde yer aldı. Medyatik takımın ekranlarda kalma süresi ise 535 saate yakın oldu.

Aynı araştırma verilerine göre; Nisan ayının en medyatik spor kulüpleri arasında, listenin ikinci sırasında ise Galatasaray futbol takımı yer aldı. Ligin son haftalarına yaklaşırken, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam %12 artış göstererek 20 bin 183 habere konu olan Galatasaray’ın, ekranlarda kalma süresi ise 406 saate yakın oldu. Haber sayısı % 25 düşüş gösteren Beşiktaş, toplam 12 bin 557 haberde yer alırken, onu izleyen takım ise ligin üst sıralarında yer alan ve 5 bin 402 kez haberi yapılan Sivasspor oldu.

Spor dünyasının en çok konuşulan isimleri de Fenerbahçe’den: Alex De Souza ve Roberto Carlos…

MTM’nin aylık medya raporuna göre, Fenerbahçe kaptanı Alex, Nisan ayında spor basının en çok yazdığı isim oldu. Alex De Souza’nın haber sayısı, önceki aya göre % 2’lik küçük bir artış gösterdi. Medyada 3 bin 107 habere konu olan Alex’in haberleri, en fazla gazete ve dergiler aracılığıyla okurlarına ulaştı. Alex De Souza’nın ekranlarda kalma süresi ise 6 saate yaklaştı.

Ayın en medyatik ikinci sporcusu ise yine Fenerbahçe’nin yıldız oyuncularından Mateja Kezman oldu. Derbi öncesi haberleri ve ayrılma isteği ile 2 bin 969 habere konu olan Kezman’ı, 2 bin 288 haberle Lincoln, 2 bin 274 haberle Roberto Carlos ve 2 bin 182 haberle Hakan Şükür izlediler.

Mart ayına oranla haber sayısını neredeyse 8 kat arttıran Deivid De Souza, Nisan ayında yedinci sırada yer aldı. Şampiyonluk yolunda önemli bir dönemeç olan Galatasaray- Fenerbahçe derbisi hakkındaki açıklamaları ile gündemde yer alan Souza, maç performansı ile de spor medyasının da yakın markajındaydı. Ay toplamında 1.646 habere konu olan Deivid De Souza’nın ekranlarda kalma süresi, yaklaşık 2 saate ulaştı.

Spor dünyasının en medyatik teknik direktörü yine Zico…

MTM’nin gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini kapsayan araştırma verilerine göre Zico, Nisan ayının en medyatik teknik adamı oldu. Ay toplamında 4 bin habere konu olan Zico’yu, 2 bin 161 haberle Galatasaray’ın istifa eden teknik direktörü Karl Heinz Feldkamp izlerken, Beşiktaş’ın teknik adamı Ertuğrul Sağlam 1.575 haberle üçüncü sırada yer aldı.

Ligin son haftaları…

Nisan ayında bitişinin yaklaşması ile heyecanın zirve yaptığı Süper Lig, spor basınının ilgisinin artmasına da neden oldu. Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren sporseverlerin üzüleceği bir ara verecek olan Süper Lig, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 7 bin 988 habere konu edildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.