News Corp: Sabah ve ATV ihalesine teklif vereceğiz

TMSF tarafından yapılacak Sabah-ATV ihalesine teklif vermeyi düşündüklerini söyleyen...

12.09.2007 - 09:01 | MediaCat

News Corp Başkanı ve CEO’su Peter Chernin, TMSF tarafından yapılacak Sabah-ATV ihalesine teklif vermeyi düşündüklerini söyledi. Reuters’a verdiği söyleşide Chernin, “Kesinlikle bakacağız. Teklif verip vermeyeceğimize bir ay içinde karar vereceğiz” dedi.

Sabah ve atv’nin satış ihalesini 7 Kasım’da yapılacağı TMSF tarafından açıklanmış ve ihale için muhammen bedel 1.1 milyar dolar olarak belirlenmişti. İhale şartnamesine göre gerekli önyeterlilik incelemesinin yapılması için taliplerin en geç 15 Ekim 2007 tarihine kadar belgelerini Satış Komisyonu’na teslim etmesi gerekiyor. Ön yeterliliği geçen katılımcılar için ise son teklif verme tarihi 6 Kasım 2007 olacak. Rekabet Kurulu, Doğan ve Çukurova gruplarının ihaleye giremeyeceklerini daha önce açıklamıştı. Ayrıca ihaleye girebilecek olan iki grubun ortaklarının kazanmaları durumunda yollarını ayırmaları gerekiyor.

Katılımcı şirketlerin 2005 yılı ve sonrasına ait olması şartıyla en son yayınlanan ve bağımsız denetim şirketlerince denetlenmiş konsolide mali tablolarında toplam özkaynaklarının (azınlık hakları hariç olmak üzere) asgari 300 milyon dolar olması gerekiyor. Bu oranın içinde yabancı yatırımcıların payının ise en fazla 75 milyon dolar (yani yüzde 25) olması hükme bağlanıyor.

News Corp son olarak 5 milyar dolara dünyanın en öneli finans gazetelerinden biri olan Wall Street Journal’ı uzun bir görüşme sürecinin sonucunda bünyesine katmıştı. WSJ’yi kontrol eden Bancroft ailesi, başta editoryal bağımsızlık olmak üzere birçok konuda Rupert Murdoch’u ikna ettikten sonra satışa onay verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.