Netflix’ten şaşırtan ilan

Netflix'in USA Today'e verdiği tam sayfa ilan sosyal medyada tepkilere yol açtı.

09.06.2021 - 16:52 | Simge Şenses

Netflix'ten şaşırtan ilan

Netflix, aynı adlı DC Comics çizgi romanından uyarlanan yeni dizisi Sweet Tooth’un tanıtımı için USA Today’in ön sayfasına tam sayfa bir ilan verdi. Üzerindeki minik “ilan” yazısı gözden kaçırıldığında bir manşet haberi gibi görünen ve yalan haberler konusundaki farkındalığın yükseldiği bir dönemde okurların bu hassasiyetine temas eden ilan, sosyal medyada beğeni yerine tepkiyle karşılandı. Haber görünümlü ilan içeriği, “ABD’nin dört bir yanında doğan melez bebekler” başlığı ve “Dünya yarı insan, yarı hayvan olarak doğan yeni nesli korku ve endişeyle karşılıyor” spotuyla yayınlandı.

Bir sonraki sayfaya geçildiğinde dahi gerçek bir haber metni izlenimi vermeye devam eden ilan, özellikle gazetecilerin sahte haberleri ayıklama misyonu üstlendiği infodemi çağında okurlar tarafından fazla “gerçekçi” bulundu.

Gizmodo ile temasa geçen bir USA Today sözcüsü ilanla ilgili, “Açıkça bir ilan olarak etiketlenen metin, reklamcılık yönergelerimiz ve protokollerimizin dışına çıkmıyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Design Taxi, Gizmodo

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.