Nefret edilen bir işin 7 kariyer faydası

Nefret edilen bir işin 7 kariyer faydası

Yataktan çıkmak istememenin kariyeriniz üzerinde pozitif etkileri de olabilir.

31.01.2018 - 16:33 | MediaCat

Gözünüz sürekli saatte ve mesainin bir an önce bitmesini mi bekliyorsunuz? İşe gitmek için yola çıktığınızda ruhunuz mu daralıyor? Sadece pazartesiler değil, her gün ayrı bir sendrom mu yaratıyor? Boş vakitlerinizi kariyer sitelerinde gezinerek mi harcıyorsunuz? İş yeriniz durmadan üstünüze mi geliyor? Bu sorulardan bir ya da birkaçına evet yanıtını veriyorsanız, siz de nefret ettiğiniz bir işi yapıyorsunuz demektir. İyi haber; yalnız değilsiniz. Daha iyi haber; bunu fırsata çevirebilirsiniz. İster yapılan araştırmalara inanın ister arkadaşlarınızdan duyduklarınıza, dünya üzerinde mutsuz olduğu bir işte çalışan milyonlarca insan var. Bunun bir çok nedeni olabilir fakat yine de her zaman bir çıkış yolu olduğunu bilmelisiniz. İşinizden nefret ediyorsanız, bu süreci lehinize çevirerek, gelecek günleri daha rahat geçirebilirsiniz.

1- İçsel yolculuğa çıkmanızı sağlar

Belki de bu işi seçtiğinizde oldukça hevesliydiniz ama zamanla kendinize uygun olmadığını gördünüz. İnsanlar değişir. İnsanla birlikte tutkuları da değişir elbette. Yirmili yaşların başında nedenler başkadır; sonlarına doğru bambaşka. Yapmış olduğunuz seçimden geri dönme ihtimaliniz olmadığını düşünüyorsanız, kendinizle bir yolculuğa çıkın. Bu bir liste yapmak olabilir, tatil olabilir; yöntem ne olursa olsun, sonuçta ne istediğinizin farkına varın. Böylece o çok nefret ettiğiniz işinizin size ilk katkısını fark edebilirsiniz. Kendinizi tanıyorsunuz. Unutmayın; neyi sevdiğinizi öğrenmeniz için neyi sevmediğinizi de bilmeniz gerekiyor.

2- Zorla da olsa motive olmayı öğretir

İşe koşarak gitmediğinizi biliyoruz. Ne de olsa işten bahsediyoruz; yani birkaç milyar insan gibi siz de çalışmak zorundasınız. O zaman bu zorunluluğu daha eğlenceli hale getirmeye ne dersiniz? Zorla da olsa motive olun, pozitif bir tavır takının ve günün geri kalanında işinizin iç dünyanızı etkilemesine izin vermeyin. Bunun kolay olmadığını biliyoruz. Bu deneyim size bambaşka bir alışkanlık daha edindirecek ve zorlu durumlarda nasıl motive olmanız gerektiğini öğretecek. Özel hayatınızda karşılaştığınız problemlerin çözümünde de aynı tutumu sergileyebilirsiniz.

3- Sabır duygusunu geliştirir

Yöneticilerden gelen tuhaf e-mail’ler, yan masadaki arkadaşın sızlanmaları ve evet, haklısınız; hiçbiri sizden daha zeki veya akıllı değil. Gerçek bu olabilir ya da olmayabilir; çoğu iş yerinde işe alımlarda zekâ testi yapılmaz, yeterliliğe bakılır. Kendinize göre dünyanın en zeki insanı olabilirsiniz ancak bu durum şu an çalıştığınız ortamın gerçeğini değiştirmez. Gelecekteki kariyerinizde başarılı olmanız için altın özelliği, yani sabrı elde edersiniz.

4- Mottonuz mücadele olsun

Tabii ki kastımız dev dalgalar aşıp, buzullara tırmanmak değil. İş hayatı da en az doğa kadar acımasız ve zorlu olabiliyor. Bugün bulunduğunuz yerden memnun olmayabilirsiniz. Bu memnuniyetsizlik mücadeleci tarafınızı hala geliştiremediyse, şimdi tam zamanı. Eksiklerinizi öğrenip, kendinizi daha iyisi için hazırlamaya ne dersiniz? Sonucunda pes etmenin ne demek olduğunu unutmuş, mücadeleci biri olabilirsiniz.

5- Cesaretinizi artırır

Yeni bir iş bulmak zaman alacaktır. Belki bu işi bile onlarca başvurunun ve mülakatın sonunda buldunuz. Sabit bir iş ve sabit bir maaş kadar güvence veren çok az duygu vardır. Bir de bu işi severek yapıyorsanız, tam yerindesiniz demektir. Peki ya tam tersi söz konusu ise? Biraz cesur olmaya ne dersiniz? Tam olarak sizi mutlu edecek olanı biliyorsanız, harekete geçmenin sırası. Unutmayın; başarı hikâyeleri bir anda kariyerlerini değiştirenlerle dolu. Belki de yoga eğitmeni olma zamanınız gelmiş olabilir. Gerçekten inanırsanız, ihtiyacınız olan cesareti kendinizde bulmanız çok da zor değil.

6- Empati yeteneğiniz gelişir

Başkalarını düşünün; onlar da sizin kadar mutsuz görünmüyorlar mı? Kendinizi onların yerine koyun. Belki de işlerini sizin işinizi sevmediğinizden daha çok sevmiyorlardır. Kendinizi bir de onların yerine koyun. Empati yeteneğinizin gelişmesi size nasıl mı etki edecek? Hayatınızda çok fark yaratacağından emin olabilirsiniz. İşinizde daha çok vakit geçiriyor olabilirsiniz ama bunun ne kadar süreceğini bilmiyorsunuz. Belki çok yakın zamanda başka bir işte yönetici olarak çalışacaksınız. Çalışanlarınızla kuracağınız ilişki, tam da bu noktada başarınızı da pozitif etkileyecektir.

7- Yeni ilişkiler, yeni başlangıçlar, yeni fırsatlar…

Belki de sizi mutsuz eden yaptığınız işten çok, bulunduğunuz ortamdır. Tabii ki bir sonraki için de garantiniz yok. Bu işte çalıştıkça bağlantılarınızı genişletmeye ne dersiniz? İnsanlardan çekinmeyin, onlarla tanışın ve iş hayatlarını inceleyin. Bu kişilerle ilişki kurmaktan çekinmeyin. Yeni kurulan her bir ilişki, yeni başlangıçlar ve fırsatlar yaratarak bakış açınızda köklü bir değişime sebep olabilir. Geleceğin size ne getireceğini ve istediğiniz fırsatın nereden karşınıza çıkacağını bilemezsiniz. Bu zamanı deneyimlerinizi ve portföyünüzü geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.