Müşteriler ‘beğen’e neden tıklıyor?

Şirketler hayranlarının markayla ilgili bir şeyler duymak ya da markaya kendi seslerini duyurmak istediğini düşünüyor.

03.01.2012 - 00:00 | MediaCat

Şirketler hayranlarının markayla ilgili bir şeyler duymak ya da markaya kendi seslerini duyurmak istediğini düşünüyor.

Facebook kullanıcıları ‘beğen’ butonuna tıkladıklarında şirketlerden kendilerine özel içerik, indirim ve promosyon sunmalarını bekleseler de, pazarlamacılar bu butonun ardında başka sebepler olduğunu düşünüyor.

CMO Council ve CRM firması Lithium’un ortaklaşa düzenledikleri ‘Sosyal Marka Deneyiminde Varyans’ araştırmasında hem pazarlamacılara hem de müşterilere bir markayla online olarak bağlantı kurmanın ya da o markayı ‘beğenmenin’ ne ifade ettiği soruldu.

Pazarlamacıların yüzde 57’sine göre ‘beğen’ butonu sitedeki içeriğin müşteriye olan yakınlığını temsil ederken; yüzde 41’ine göre buton müşterinin sesini markaya duyurmak için kullandığı bir araç. Grubun sadece yüzde 33’ü butona tıklanmasının sebebi olarak ödül ve ayrıcalıkları gösterirken;  butonun marka sadakati demek olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 24.

Öte yandan, Facebook kullanıcısı olan tüketicilerin yüzde 49’u bir marka sayfasını beğenmesinin sebebi olarak markaya duyduğu sadakat duygusunu gösteriyor. Facebook hayranlarının tamamının ‘sadık marka müşterisi’ olmaması, pazarlamacılara bu kitle ile olan sosyal ağlarını güçlendirerek, hayranlarının marka sadakatlerini ve satın alımlarını artırmak için bir fırsat doğuruyor.

Katılımcılara göre Facebook ve diğer sosyal ağlar, marka sadakatini artırmanın yanı sıra  pazarlama operasyonlarının geliştirilmesine de faydalı oluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 55’i sosyal ağların markanın müşteriyi daha iyi anlaması,  diyalog kurabilmesi ve bağ oluşturması noktalarında da geliştirdiğini; bir diğer yüzde 55’i ise bu mecraların daha derin ve kapsamlı piyasa içgörülerine olanak sağlamaları açısından etkili olduğunu düşünüyor. Ayrıca yüzde 47’lik bir grup için sosyal medya,  pazarlama planını çeşitlendiriyor ve farklı mecraları kullanmaya teşvik ediyor.

Pazarlamacılar ve tüketiciler sosyal medya çerçevesinde etkileşmeye devam ettiği sürece her iki taraf da bu deneyimlerden bir takım kazanımlarla çıkmaya devam edecek gibi gözüküyor. Pazarlamacılar hayranlarının markadan sosyal medyadaki beklenti ve istekleri hakkında daha ayrıntılı fikir sahibi olurlarken; tüketici ise, ürünleri deneyip geri dönüşlerde bulunarak ve belki de daha fazla ürün satın alarak, pazarlamacılara yardımcı olmaya devam ediyor olacak.

Kaynak: eMarketer

(Starcom MediaVest Group CONNECTED – http://bit.ly/vLWzrX )

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.