MÜSİAD, Ürdün’den iş bağlantıları ile döndü

45 ülkede Türk işadamlarının ticaretine rehberlik eden MÜSİAD, 100’e yakın işadamı ile Ürdün’e düzenlediği iş gezisinde imzaladığı üç işbirliği anlaşması ile Ürdün’deki ticaret sahalarını artırdı.

20.05.2011 - 00:00 | MediaCat

45 ülkede Türk işadamlarının ticaretine rehberlik eden MÜSİAD, 100’e yakın işadamı ile Ürdün’e düzenlediği iş gezisinde imzaladığı üç işbirliği anlaşması ile Ürdün’deki ticaret sahalarını artırdı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), 16 – 19 Mayıs 2011 tarihleri arasında Ürdün’e düzenlediği iş gezisinde, Amman Sanayi Odası, Amman Ticaret Odası ve Ürdün Ticaret Odası ile işbirliği anlaşması imzalayarak Al-Rakha İşadamları Derneği’nden sonra, Ürdün’deki irtibat noktalarını dörde çıkardı. Türk ve Ürdün’lü işadamları arasında ikili iş birliğinin arttırılması suretiyle iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasını amaçlayan bu anlaşmalar ile MÜSİAD, yurtdışındaki irtibat nokta sayısını 45 ülkede 100’e çıkarmış oldu.

Anlaşmaları değerlendiren MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, “Ülkemizin dünya konjonktüründe geldiği konum, hemen her gittiğimiz ülkede kendini hissettiriyor. Ülkemizin itibarının artması, biz işadamlarına gösterilen teveccühlerin de artması anlamına geliyor. İşte biz de bu vesileyle imzaladığımız bu anlaşmaların, Ürdün ile ticaretimizin artmasında önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Özellikle Ürdün ekonomisi, bölge ülkelerine göre hızlı bir gelişim gösteriyor, son siyasi olaylar bağlamında da nispeten daha stabil. Bazı Arap ülkelerinde cereyan eden olayların ardından, Fas ve Ürdün’ün Körfez ülkeleri tanımına dahil edildiği bir dönemde, MÜSİAD’ın bu bölgeye bir iş gezisi düzenlemesi oldukça manalı. Bizler de başta üyelerimiz olmak üzere Türk işadamlarının Ürdün’de ve ilgili çevre ülkelerde daha kolay iş yapması için rehberlik yapmaya edeceğiz. Hükümetin ve MÜSİAD’ın attığı adımlarla önümüzdeki birkaç yılda Ürdün’le ticaretimizde ciddi bir gelişme göreceğiz.” dedi.

Vardan konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemizdeki mevcut siyasi irade, Ortadoğu ülkelerinde çok kolay iş birliği anlaşmaları ve ticaret yapmamız konusunda bizi rahatlattı. Türk işadamlarına ve Türkiye’ye karşı inanılmaz bir ilgi var. MÜSİAD olarak bu durumu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Özellikle, ülkemiz ile ilgili ülkeler arasında Serbest Ticaret Anlaşmalarının imzalanması, iş imkanlarını artırıyor. Biz de işbirliği anlaşmalarımızı ardı ardına yapıyoruz. Kısa zaman içerisinde yeni anlaşmalar ile Afro-Avrasya coğrafyasında ticaret sahamızı daha da büyüteceğiz.”

Uluslararası MÜSİAD Fuarı’ndan esinlenerek bu yıl ilk defa Amman’da gerçekleştirilen “Rakha 1. Uluslararası Ticaret Fuarı” farklı sektörlerde faaliyet gösteren 150’yi aşkın firmayı bir araya getirdi. 4 gün boyunca devam eden fuar kapsamında yapılan iş görüşmelerinde Türk işadamları 1000’i aşkın iş görüşmesi yaptı. İş görüşmeleri sonucunda önemli iş bağlantıları gerçekleştirilirdi, bayilikler, distribütörlükler verildi. Yapılan anlaşmaların bir kısmı Katar ve Suudi Arabistan’da yapılacak işleri kapsaması ayrı bir sevinç kaynağı oldu.

İnşaat, İnşaat Malzemesi, Sağlık, Kozmetik, Tekstil, Konfeksiyon, Gıda, Tarım ve Hizmet sektörlerinin ön plana çıktığı Ürdün’de Gıda ve Konfeksiyon sektörleri Türk işadamları için fırsatlar sunuyor. Özellikle Ürdün ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile Ürdün pazarı ve Ürdün’ün de etkisinin olduğu diğer bölge ülkeleri Türkiye için daha önemli bir hale gelecek.

Fuara katılan İnegöllü Ndesign firmasının sahibi Hasan Güleç “Rakha fuarında Ürdünlü işadamları yaptığımız görüşme sonucunda, Ürdün’e mobilya bayiliği vermek için anlaştık. İlk etapta 2 bayimiz açılacak. Zamanla Ürdün’deki yatırımlarımızı arttıracağız. Şirketimizin ihracat yaptığı ülkelere bir yenisini daha ekledik” dedi.

Karadeniz Ereğli’de metal sektöründe hizmet veren Mtallsac firması ortağı Cevat Kır, Ürdünlü üreteci firmalarla yaptıkları görüşme sonucunda, 2 bin 300 ton sıcak rulo sac ayrıca bir başka firmadan 5 bin ton galvanizli sac siparişi alarak 8 milyon dolarlık iş bağlantısı gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu anlaşmaların yanısıra birkaç firma ile daha görüştüklerini söyleyen Kır, “Önümüzdeki günlerde diğer firmalarla yapmış olduğumuz ön görüşmeleri netleştireceğiz. Daha çok Avrupa ülkelerine ihracat yapıyorduk. Ürdün iş gezisinde yaptığımız bağlantılar ile Ortadoğu’ya açılma hedefimizi gerçekleştirdik” dedi.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve RICC şirketinin (Renk International Contract Company) sahibi Adnan Bostan, fuara katılan Katarda faaliyet gösteren Ürdün’ün önde gelen mobilya firması ile bayilik anlaşması imzaladı. RICC ve Ürdünlü firma, 2011 yılında Katar’da mobilya mağazası açacaklar.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.