Murdoch Sabah ve ATV için medya şirketi kurdu

News Corp şirketi aracılığıyla TMSF'den ihale şartnamesi alan Murdoch, Türkiye'de bir medya şirketi...

19.10.2007 - 09:26 | MediaCat

News Corp şirketi aracılığıyla TMSF’den ihale şartnamesi alan Murdoch, Türkiye’de bir medya şirketi kurdu.

ATV ve Sabah ihalesine katılmak için şirket kuran Murdoch’ın Türk ortağı 38 yaşındaki avukat Ece Güner oldu.

ABD’li medya patronu Rupert Murdoch, 5 Aralık’a ertelenen atv-Sabah satış ihalesine katılma niyetini resmileştirdi. Kısa süre önce News Corp şirketi aracılığıyla TMSF’den ihale şartnamesi alan Murdoch dün de kendisine ait News Netherlands BV aracılığıyla Türkiye’de bir medya şirketi kurdu.

‘İştirak Radyo ve Televizyon’ adlı yeni şirketin amaçları arasında, “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun 4 Eylül 2007 tarihinde Resmi Gazete’de ilan yoluyla duyurmuş olduğu ve ‘atv-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’ satış ihalesine teklif vermek ve ihale edilen ticari ve iktisadi bütünlüğü devralmak” maddesi de yer aldı.

İştirak Radyo ve Televizyon şirketinin yüzde 74’ü Güner Hukuk Bürosu’ndan 1969 doğumlu avukat Ece Güner’e, yüzde 23’ü Murdoch’a ait News Netherlands BV’ye, yüzde 1’i ABD’li Jeffrey Edward Palker’a, yüzde 1’i ABD’li Laura Ann O’leary’ye ve yüzde 1’i de Güner Hukuk Bürosu’ndan 1983 doğumlu avukat Ömer Er’e ait oldu.


Yüzde 75’i Türklerde

Şirketin yüzde 75’inin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde olduğu görüldü. Türkiye’de yasalar yabancıların televizyonlardaki hisse oranını yüzde 25’le sınırlıyor.

TMSF’nin açıkladığı şartlara göre, muhammen bedeli 1.1 milyar dolar olarak belirlenen atv ve Sabah satış ihalesine katılacak ortaklığın özkaynak toplamının en az 300 milyon dolar olması gerekiyor.

Bunun en fazla yüzde 25’inin yabancı, yüzde 75’inin yerli ortaktan gelmesi lazım. Konsorsiyumda yabancı ortağın yanında en fazla iki Türk ortak olabiliyor. Türk ortaklardan birinin medya şirketi olması gerekiyor.

İştirak Radyo ve Televizyon şirketinin Başkanı olarak News Netherlands’ı temsilen News Corp Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Irving Martin Pompadur seçildi. Edward Palker başkan yardımcısı olurken Güner, O’leary ve Er yönetim kurulu üyesi olarak görevlendirildi.

Milliyet’in telefonla ulaştığı Ece Güner, konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmak istemediğini söyledi.

Kaynak: Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.