Murdoch 30 milyon dolardan vazgeçiyor

News Corp’un sahibi Murdoch, Manhattan’da Goldman Sachs’ın düzenlediği bir konferansta

19.11.2007 - 09:11 | MediaCat

News Corp’un sahibi Murdoch, Manhattan’da Goldman Sachs’ın düzenlediği bir konferansta ücretsiz internet sitesi planlarını açıkladı. Kısa vadede 30 milyon dolarlık gelirden vazgeçen WSJ, uzun vadede internet gelirlerini artırmayı planlıyor.

Dünyanın en etkili finans gazetelerinden Wall Street Journal’ı (WSJ) 5 milyar dolara satın alarak en büyük hayalini gerçekleştiren medya imparatoru Rupert Murdoch, internet istesi wsj.com’u ücretsiz hale getirerek, en büyük rakibi Financial Times’ı (FT) vurmaya hazırlanıyor. Dow Jones’u 5 milyar dolara satın alan Avustralya kökenli Murdoch’un iş gazeteciliğini de büyük ölçüde değiştireceği söyleniyor.

Avrupa’nın en etkili iş gazetesi FT ile rekabeti kızıştıran Murdoch, böylece internet sitesinin 30 milyon doları bulan gelirinden de vazgeçecek. Şu anda 1 milyon internet abonesi olan wsj.com’un ücretsiz olmasıyla kullanıcı sayısının 10-15 milyona çıkması da bekleniyor.


NYT ve FT izleyebilir

WSJ’ın internet üyeliğini ücretsiz hale getirme girişimini ABD’nin etkili siyasi gazetesi New York Times’ın (NYT) izleyeceği söylentileri de duyulmaya başladı. Hatta WSJ’ın hedef aldığı FT’nin de internet sitesini ücretsiz aboneliğe açan gazeteler arasına katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Internet, gazeteler açısından üyeler üzerinden para kazanılan bir araç olmanın ötesinde sağladığı reklam gelirleriyle daha çok gelecek vadediyor. Internette yaygınlık ne kadar fazla ise reklam pastasından alınacak pay oranı da o kadar artıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.