Murdoch’ı durdurun kampanyası

40 yıl önce girdiği İngiltere’de şu anda ulusal medyanın yüzde 40’ını elinde tutan Murdoch'ın önlenemeyen büyüyüşü İngiliz'leri endişelendiriyor...

10.08.2007 - 16:58 | MediaCat

40 yıl önce girdiği İngiltere’de şu anda ulusal medyanın yüzde 40’ını elinde tutan Murdoch, aynı zamanda dünyanın en büyük yayınevlerinden birisine sahip ve ülkenin uydu televizyon hizmetleri de kontrolü altında tutuyor.

Murdoch çalışanlarını da kendi görüşleri doğrultusundaki insanlardan seçiyor. Sahip olduğu her medya kuruluşunun çalışanları Murdoch’ın politik amaçları doğrultusunda görev yapıyor. Böylece Murdoch hükümetle ilişkilerini her dönemde iyi tutmayı başarıyor. Fakat Murdoch’ın şirketleri büyüdükçe, İngiltere’deki popülerliğini yitirmeye sinyalleri vermeye başladı. Sahip olduğu BSkyS televizyonun bir anda ITV’nin büyük bölümünü eline geçirmesinin ardından, medya aktivistleri ve hatta hükümet bile Murdoch’ın fazla ileri gittiği görüşünde.

Geçtiğimiz Kasım ayında oğlu James Murdoch tarafından yönetilen BSkyB’nin, televizyon kanalı ITV’nin yüzde 17,9 hissesini ele geçirmesiyle, İngiliz hükümeti sonunda duruma el koymaya karar verdi. ITV’nin şu anda Virgin Medya olan NTL tarafından satın alınmasına ve dolayısıyla da BSkyB’ye rakip olmasına engel olmak amacıyla alınması, rekabet ortamının zayıflatıldığı gerekçesiyle İngiliz halkından ve hükümetten büyük eleştiri aldı. Satın alma Mayıs ayında Ticaret Bakanı Alistair Darling tarafından oluşturulan Rekabet Komisyonuyla inceleme altında alındı.

İngiltere’de bir çok gazeteci, aktivist, grup, vatandaş ve politikacı, medya hak sahipliği yasalarının değiştirilmesi ve İngiltere’nin Murdoch’ın etkisinden kurtarılması umuduyla ‘Murdoch’ı Durdurun’ kampanyası hazırlıyor. Diğer yandan hükümetin Murdoch’a tepkisi inanılmaz bir geri dönüş olarak değerlendiriliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.