Muhtar Kent: Önderlik onurdur

1 Temmuz 2008'den itibaren Coca-Cola'nın icra kurulu başkanlığını yürütecek olan Muhtar Kent yaptığı açıklamada

07.12.2007 - 09:36 | MediaCat

Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008’den itibaren dünyanın marka değeri en yüksek şirketi, her gün 1 milyar 400 milyon bardak alkolsüz içeceği tüketiciyle buluşturan Coca-Cola’nın icra kurulu başkanlığını yürütecek.

‘Önderlik onurdur’

Coca-Cola şirketinin en üst yöneticilik unvanını (CEO) 1 Temmuz 2008’de devralacak olan Muhtar Kent, “Coca-Cola şirketine önderlik etmek çok büyük bir onurdur ve yönetim kurulunun bana gösterdiği güvene minnettarım. Coca-Cola sisteminin dünya çapında sürdürülebilir büyüme stratejisi için kurduğumuz sağlam yapıyı daha da geliştirmeye çalışacağım” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 20 yıldır Muhtar Kent’le çok yakın olarak çalıştığını vurgulayan Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell, Muhtar Kent’in endüstri bilgisi, uygulamada mükemmeliyet tutkusu, stratejik öngörüsü ve kişilerle ilişki kurabilme yetenekleri sayesinde, Coca-Cola şirketini daha ileri başarılara taşıması için ideal bir donanıma sahip olduğunu söyledi ve “Muhtar Kent, sistemimiz içindeki yetenekli isimlerin en öne çıkan örneğidir. Şirketin istikrarını sağladığı ve sürdürülebilir büyüme sürecine geçtiği bir dönemde, Muhtar Kent’in 10 yıllık büyüme stratejimizi yansıtan ‘büyüme manifestosunu’ geliştiren ve şimdi de uygulayan ekibin lideri olarak bu görevinde çok başarılı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.


Isdell: Kent buna hazır

Isdell, “Coca-Cola şirketi uzun dönemli bir bakış açısıyla sürdürülebilir büyümeye odaklı bir kuruluştur. Büyüme stratejimiz, görev ve unvan devirlerinin de ayrıntılı bir planlamayla gerçekleştirilmesini gerektiriyor. Muhtar Kent ile yürüttüğümüz başarılı ortak yönetim modelinin üzerine kurulan bu yapı, Coca-Cola’nın tüm dünyadaki işini genişleterek büyümesini sağlayacaktır” şeklinde konuşan “2004 Haziran ayında göreve dönüşümden bu yana, şirketin gelecekteki yönetim yapısı hakkında planlamalar yaptık. Muhtar Kent’in bu göreve hazır olduğu ve şirketi daha da ileri başarılara taşıyacak doğru kişi olduğu konusunda tam bir görüş birliği içindeyiz” dedi.

Neville Isdell Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2009 yılındaki yıllık hissedarlar toplantısına kadar sürdürecek.

Kararı yorumlayan Coca-Cola Direktörler ve Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı James D. Robinson da, “Yönetim kurulumuz Muhtar Kent’in deneyimi, vizyonu ve işe bağlılığıyla şirketin bundan sonraki en üst düzey yöneticisi olarak belirlenmesini memnuniyetle karşılıyor. Bu karar, Neville Isdell’in sergilediği çok başarılı liderlik döneminden, Muhtar Kent’in çok ileri düzeydeki profesyonel yönlendirmesine geçtiğimiz başarılı bir gelecek dönemi işaret etmektedir” dedi.


Adım adım zirveye

Önce, yaklaşık bir yıl dokuz ay Coca-Cola International Başkanlığı’na getirilen Kent, Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı E. Neville Isdell’e bağlı olarak Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlardan sorumlu olmuştu. Bu göreviyle dünyada uluslararası bir şirkette en üst düzeye tırmanan ilk Türk yönetici olan Kent, geçen yıl aralık ayında da Coca-Cola Company’nin İcradan Sorumlu Başkanlığı’na (Presedent and COO) getirilmişti. Yani dünyanın en değerli markası Coca-Cola’nın zirvesine çıkmasına bir adım kalmıştı. Şimdi Muhtar Kent, Coca-Cola imparatorluğunun başına geçiyor.

Halen Coca-Cola’nın İcradan Sorumlu Başkanı olan Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008’de Coca-Cola şirketinin en üst yöneticisi yani İcra Kurulu Başkanı (CEO) unvanını alacak. Her iki üst yönetici, 1 Temmuz 2008’e kadar olan geçiş döneminde, şimdiki unvanlarıyla görevlerine devam edecek.


Çift haneli büyüme

Muhtar Kent, Coca-Cola şirketine 2005 yılı mayıs ayında Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı olarak geri dönmüş, 2006 başında ise Coca-Cola International Başkanı olarak Kuzey Amerika dışındaki tüm faaliyetlerin başına getirilmişti.

2006 yılı aralık ayında İcra Başkanı olarak atanan Muhtar Kent’in, şirketin başarısını artıran önemli girişimlere ve ‘glacèau’ markası dahil olmak üzere önemli satın alma kararlarına imza atmıştı. Muhtar Kent’in İcra Başkanı olmasından sonra, Coca-Cola şirketi global olarak 2007’de güçlü büyüme oranları ve kârlılıkta çift basamaklı büyüme başarıları gösterdi, performansı yükseldi.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.