MediaCat

Muhtar Kent “Uluslararası Markalaşma Stratejileri”ni anlattı

TURQUALITY VI. Vizyon Semineri, The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’i ağırladı.

Muhtar Kent “Uluslararası Markalaşma Stratejileri”ni anlattı

Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY® kapsamında düzenlenen Vizyon Seminerleri’nin altıncısı, bu kez The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent’i ağırladı.TURQUALITY VI. Vizyon Semineri’ne konuk olan The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, “Uluslararası Markalaşma Stratejilerinde İnovasyon ve Sosyal Sorumluluk" temalı bir konuşma gerçekleştirdi.

VI. Vizyon Semineri’nin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, küresel krizin etkisiyle dünya genelinde rekabetin gün geçtikçe zorlaştığını, Türk markalarının ise ayakta kalabilmesi için üretimde maliyet ve fiyat avantajı yaratmasının yanında, “küresel marka olmaya” ihtiyaç duyduğunu söyledi. Türkiye’nin markalaşma yolunda doğru işler yaptığına değinen Bakan Çağlayan, son birkaç yılda marka ve endüstriyel tasarım başvurularında ”Avrupa’nın en çok başvuru yapılan ilk 3 ülkesi” arasına girdiğini kaydetti.

Kent: “Markaların sahibi biz değiliz, tüketicilerimiz”
Çağlayan’ın ardından, VI. Vizyon Semineri’nin konuğu olan The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent konuşmasını gerçekleştirdi. Tüketici taleplerinin ve seçeneklerinin giderek arttığı bir dünyada yaşadığımızı ifade eden Kent, bu nedenle markaların tüketici tercihlerini daima ön planda tutması gerektiğine işaret etti.

Kent, “Dünyanın her köşesinde, insanlar, hayatlarının her yönü ile ilgili daha fazla seçenek arıyor. Dijital teknoloji ve sosyal medya, 10 yıl önce söylense gülüp geçeceğimiz bir sonuca taşıdı bizi: markaların sahibi biz değiliz, tüketicilerimiz” dedi. İyi bir markanın, “tutulan söz” anlamına geldiğini belirten Kent, başarılı markaların yıllar içinde sözlerini tutarak güven inşa ettiğini söyledi.

Küresel ihtiyaçların artık, şirketlerin, hükümetlerin ve sivil toplum kuruluşlarının mevcut sürdürülebilirlik çabalarından daha fazlasını talep ettiğine işaret etti. Türkiye’den güçlü markalar çıkacağına inandığını belirten Muhtar Kent, “Tekstilde çıktı; Mavi… Dayanıklı tüketim mallarında; Beko, Vestel… Efes Pilsen artık bir dünya devi… Kutoğlu ve Dice Kayek tasarım markası olarak dünya sahnesinde ilgiyle izleniyorlar. İşte bunlar Türkiye’nin değerlerinden birkaçı. Ama önemli olan sadece markanın çıkması değil. Yaratılan markanın getirdiği katma değer” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin de güçlenen bir marka olarak son dönemde çok yükseldiğini vurgulayan Muhtar Kent, gittiği her yerde bunu gördüğünü ve Türkiye’ye olan hayranlığın arttığını söyledi. Kent, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: 

“Türkiye gerçeği herkesin gözünün önünde. Bu markanın altında, İstanbul var, Antalya var, Ege var, Kapalıçarşı, Kapadokya, Efes var. Ülkemize yılda gelen 30 milyon turist var. Bütün dünyada hayranları olan bir mutfak var. Artık dünyaca takip edilen televizyon dizileri var. Türkiye bir ekonomik güç olmanın ötesinde bir edebiyat, müzik ve spor ülkesi olarak da giderek öne çıkıyor. Uluslararası arenada hak ettiği yeri alıyor. Her gittiğim ve dolaştığım yerde Türkiye’ye karşı saygı ve hayranlığın arttığını büyük bir sevinç ile izliyorum. Ben dünya için de, Türkiye için de çok iyimserim. Türkiye’yi daha da güzel günlerin beklediğini düşünüyorum.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.