Monica Lewinsky’den siber zorbalık karşıtı sosyal deney

Klavyenin sunduğu cesaret "offline" dünyada sınanıyor.

10.10.2017 - 12:03 | Sencer Uçar

Monica Lewinsky'den siber zorbalık karşıtı sosyal deney

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte birçok insan, klavyeden ve anonimlikten aldıkları cesaretle kırıcı ve nefret dolu düşüncelerini ortalığa umursamazca saçar oldular. Böylece, siber zorbalık da hayatımızın ne yazık ki karanlık faktörlerinden biri haline geldi.

Zorbalık ile mücadele konusunda atılan önemli adımlardan birisi de ABD’de 2006 yılında PACER tarafından başlatılan Zorbalığı Önleme Ayı kampanyası. Zorbalıkla mücadele hareketine destek verenler arasında, geçtiğimiz yıllarda kendisini zorbalıkla mücadeleye adayan Monica Lewinsky de bulunuyor.

Ekim ayına denk gelen Zorbalığı Önleme Ayı’nda Lewinsky ve BBDO New York işbirliği kapsamında gerçek hayatta “offline” bir deneye imza atılıyor ve kullanıcılar tarafından sosyal medyada rahatlıkla kullanılan aşağılayıcı söylemler yüz yüze etkileşim düzlemine taşınıyor. Deneyin sonunda ise offline dünyada gerçekleştirilmesi kabul edilemez davranışların online dünyada neden normal karşılandığı sorgulanarak, Lewinsky’nin siber zorbalığa karşı 2016 yılında devreye soktuğu zorbalık karşıtı emoji klavyesini indirmeleri isteniyor.

Kaynak: Fast Company