MediaCat

Mona Lisa’dan kâşiflere çağrı

VisitDenmark, kâşiflerin aklını yapay zekâ yardımıyla çelme niyetinde.

Mona Lisa’dan kâşiflere çağrı

İnsanları sade bir turist olmaktan çok kâşif olmaya çağırdığı yeni kampanyasında VisitDenmark, başta Mona Lisa olmak üzere ünlü sanat eserlerini sözcüsü yapıyor.

Senaryosunu ChatGPT’nin yazdığı filmde Mona Lisa, İnci Küpeli Kız, Van Gogh’un otoportresi ve Özgürlük Heykeli gibi eserler deepfake teknolojisiyle dile geliyor, izleyenlere kendilerini ziyaret etmemeleri ve uzun sıralarda zaman kaybetmektense Danimarka’ya gitmeleri için türlü gerekçeler sıralıyor.

Turizm açısından yurtdışında Danimarka’nın pek tanınmamasından ötürü dikkat çekici bir çalışma yapma ihtiyacı duyduklarını söyleyen VisitDenmark Küresel Marka ve İş Geliştirme Başkanı Erik Mortensen, milyonların ziyaret ettiği sanat eserlerinden daha iyi bir sözcü olamayacağı fikrinde. Mortensen, senaryonun ChatGPT tarafından yazıldığı, yalnızca metnin bir parça kısaltıldığı bilgisini de paylaşıyor.

İsveç, Almanya ve Birleşik Krallık’ta turistlerin nelerden hoşlanmadığını öğrenmek üzere yürütülen bir araştırmadan doğan film, iki ay boyunca sürecek Turist Olma Kâşif Ol kampanyasının bir parçası.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.