Moda endüstrisinin küçük kirli sırrı

Amsterdam menşeli moda tedarikçisinden çevre dostu farkındalık kampanyası.

16.09.2019 - 10:14 | Arzu Nilay Kocasu

Eylül ayı, moda ayı. Dünya genelinde gerçekleşen moda haftalarıyla pek çok markanın kendisini kısa bir süreliğine de olsa vitrine koyma fırsatı bulduğu bu kıymetli dönemde ufak bir moda tedarikçisi, dünyanın ilk sürdürülebilir askı markası Arch & Hook, sektörün “küçük kirli sırrını” ifşa etmek için kolları sıvadı.

Dağıtım kanalları tarafından her yıl 85 milyar plastik askının çöpe atıldığı moda sektörü için, Journal of Cleaner Production tarafından açıklanan verilere göre, dünya genelinde yılda 160 milyar giysi üretildiği tahmin ediliyor. Dağıtım sürecinde bu giysilerin yalnızca üçte ikisi eşek askılık denilen toplu askılarda taşınsa bile yılda yaklaşık 100 milyar askı kullanılmış oluyor. Bu askıların büyük bir kısmı tek kullanımın ardından atılıyor ve doğada bin yılı aşkın bir süre boyunca bozulmadan kalıyor.

Arch & Hook tarafından Londra Moda Haftası’nda lansmanı gerçekleştirilen Dirty Little Secret kampanyası Ridley Scott Creative Group imzası taşıyor. Kampanyanın yüzüyse, “sürdürülebilir modacı” Ronald Van Der Kemp’in tasarımları eşliğinde reklamda boy gösteren aktivist Nimue Smit.

KÜNYE

  • Reklamveren: Arch & Hook
  • Reklam Ajansı: Ridley Scott Creative Group
  • Yönetmen: John Filipe
  • Görüntü Yönetmeni: Maxime Desmet
Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.