Mobilya alışverişlerinde kadınlar karar veriyor

'Alışveriş Davranışları 2007' araştırmasının sonuçları, ev mobilyası alırken marka ve modele kadınların

14.03.2007 - 10:13 | MediaCat

‘Alışveriş Davranışları 2007’ araştırmasının sonuçları, ev mobilyası alırken marka ve modele kadınların karar verdiği gerçeğini ortaya çıkardı.

KMG Araştırma tarafından gerçekleştirilen Alışveriş Davranışları 2007 araştırması kapsamında, hanelerin yüzde 44’ünde mobilya alışverişlerinde marka ve model kararını eşlerin birlikte verdiği; yüzde 32’sinde ise kararı kadınların tek başına verdiği ortaya çıktı.

Hanelerin yüzde 42’si mobilya alışverişi için daha önceden alışveriş yaptıkları mobilyacıya ya da mobilya bayisine gidip satın alırken, yüzde 27’si değişik markaların bayilerini ve değişik mobilyacıları gezdikten sonra alım yapacağı mağazaya karar veriyor. Sosyo-ekonomik statü düştükçe daha önceden bilinen mobilyacıyı tercih edenlerin oranı da artıyor.

Marka kararı aşamasında, fiyat unsuru yüzde 25’lik oranla ilk sırada yer alırken ürün kalitesi yüzde 24, tanınmış marka olması ise yüzde 17 oranında belirleyici oluyor. Marka seçimini, taksitli alışveriş imkanı, garanti süresi ve ürün çeşitliliği de etkiliyor.

Alım yapılması düşünülen ürün gruplarında, oturma odası yüzde 8.9 tercih edilme oranı ile birinci sırada yer alırken çekyat yüzde 8.4 ile ikinci, yatak odası ise yüzde 6.5 tercih oranı ile üçüncü sırada yer alıyor. Mobilya alışverişinde en fazla tercih edilen ilk üçü, yemek odası, masa/sandalye, yatak, sehpa ve mutfak dolabı alımları takip ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.