Mobildeki rekabet Telekom’u kötü etkiledi

Türk Telekom, 2009 yılının ilk dokuz ayında konsolide gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 7.8 milyar TL’yi aştığını açıkladı...

21.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Türk Telekom, 2009 yılının ilk dokuz ayında konsolide gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 7.8 milyar TL’yi aştığını açıkladı.

Üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan şirketin, ilk dokuz aydaki net kârı ise geçen yıla göre yüzde 18 düşerek, 1 milyar 369 milyon lira oldu. Yapılan açıklamada, “Faaliyet kârının düşmesi, tamamen, pazardaki fiyat savaşlarından etkilenen mobil faaliyetlerimizden kaynaklanmaktadır” denildi. Türk Telekom, krize karşın yatırımlarını ise yüzde 80 oranında artırarak 1 milyar 75 milyon TL’ye ulaştırdı.

Mobilde fiyat savaşı etkiledi

Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, ilk dokuz ayla ilgili şu veriler açıklandı:

Mobil gelirler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artarak 1 milyar 850 milyon TL’ye, ADSL gelirleri ise yüzde 28 artarak 1 milyar 565 milyon TL’ye ulaştı.

Şirketin net faaliyet gideri ise mobil gelirlerindeki yüzde 16’lık büyümeden kaynaklandı.
2009 yılı ilk 9 ay itibariyle, 1 milyar 200 milyon TL tutarındaki toplam amortisman ve itfa tahakkuku, 1 milyar 220 milyon TL olarak kaydedilen 2008 yılının aynı dönemindeki rakama oldukça yakın bir seviyede gerçekleşti.

İlk dokuz ayda faaliyet karı, yüzde 26’lık faaliyet kârı marjı ile 2 milyar 57 milyon TL olarak gerçekleşti. Yapılan açıklamada, “Faaliyet kârının düşmesi, tamamen, pazardaki fiyat savaşlarından etkilenen mobil faaliyetlerimizden kaynaklanmaktadır” denildi.

Net kâr 1.3 milyar TL

Kurumlar vergisi tahakkuku 474 milyon TL olarak gerçekleşti, yüzde 20 seviyesindeki kurumlar vergisi oranında bir değişiklik olmadı.

Yılın ilk 9 ayında net kâr 1 milyar 369 milyon TL veya lot başına 0.391 kuruş olarak gerçekleşti. Daha düşük düzeyde gerçekleşen net kârın ana nedenleri mobilde zayıf faaliyet performansı ve Avea’nın borçlarına ilişkin net türev zararı.

Şirketin 30 Eylül 2009 tarihi itibariyle, 3.6 milyar TL net borç olmak üzere 4.4 milyar TL toplam borcu bulunuyor.

Mobil pazarla ilgili olumlu işaretler var

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, güçlü FAVÖK marjı ile gelirlerini artırmaya devam ettiklerini ve mobil pazarın rasyonel hale gelmesine ilişkin olumlu işaretler görmekten dolayı mutlu olduklarını söyleyerek, “Mobil iştirakimiz Avea, 670 milyon dolar tutarındaki borcunun erken geri ödenmesinin ardından daha fazla esneklik kazandı ve hızlı büyümesine devam etmek için şimdi daha iyi bir duruma kavuştu” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.