Mobil reklam, büyümenin üçte birinden fazlasını sağlıyor

ZenithOptimedia'ya göre 2013'te büyümenin %37'si mobilden gelecek.

02.10.2013 - 11:24 | Ali Kuru

Mobil reklam, pazardaki büyümenin üçte birinden daha fazlasını sağlıyor

ZenithOptimedia‘nın yaptığı en son reklam harcamaları tahminleri küresel reklam pazarının 2013’te, Olimpiyatların ve ABD seçimlerinin 4 yıllık etkisi olmadan, yüzde 3,5’lük büyüme ile 2012’deki büyüme oranını yakalayacağını gösteriyor. Ajans raporunda, bu oranın 2013’ün ikinci çeyreğinde yaptığı tahminle aynı olduğunu söylüyor ve ekliyor; “2012’nin ikinci çeyreğinden beridir ilk defa tahminlerimizde bir düşüş yapmıyoruz. Ayrıca bu sene ile ilgili beklentilerimiz, uzun süreden beri gelen kötü ekonomik haberlerin kesilmesiyle ve küresel reklam pazarındaki istikrarı görüyor olmamızdan dolayı yükselmiş durumda.”

ZenithOptimedia önümüzdeki 2 yıl boyunca daha da güçlü bir büyüme olmasını bekliyor. Ajans, şu anda dünya reklam pazarını frenleyen Avrupa ekonomisindeki düzelmeyle beraber 2014’de yüzde 5,1 ve 2015’de yüzde 5,9’luk bir büyüme tahmin ediyor. Eurozone’nun 18 ay süren durgunluktan 2013’ün ikinci çeyreği itibarıyla çıkmasıyla, önümüzdeki birkaç yıllık dönemde düzelmenin artarak devam edeceği de beklentiler arasında. ZenithOptimedia’ya göre 2012’de yüzde 5,2 küçülen ve 2013’de yüzde 4,3 küçülecek olan Eurozone reklam harcamaları; 2014’de yüzde 0,7 ve 2015’de yüzde 1,9 artacak.

Yükselen pazarlarda yavaşlama yok

Ajansın raporunda yükselen pazarların toplamında, kısa dönemli ekonomik kaygılara rağmen reklam harcamalarında bir yavaşlama görünmediğine dikkat çekiliyor. Raporda, ekonomik büyümede BRIC ve diğer gelişmekte olan ülkelerde yavaşlamanın başladığı, ihracatlarının düştüğü ve yatırımcıların ilgisinin olgun pazarlara dönmeye başladığı söyleniyor.

Yükselen pazarlarda yavaşlama yok

ZenithOptimedia, yükselen pazarların iyileşen eğitimleri, altyapıları ve verimlilikleri ile beraber teknolojiye hızla adapte olan genç nüfuslarının etkisiyle, önümüzdeki on yıl boyunca dünya ekonomisine olan katkılarının artarak devam edeceğini savunuyor. Ajansa göre reklamverenler bu nedenle kısa dönemdeki sorunları bir yana koyarak, uzun döneme yatırım yapmaya devam ediyorlar. Ajans bu nedenle, Haziran ayında yükselen pazarlar için ön gördüğü yüzde 7,0’lik büyüme rakamını yüzde 7,6’ya çektiğini belirtiyor.

Ortadoğu’daki sorunların etkisi sınırlı

ZenithOptimedia, Mısır’da gelişen olaylardan sonra bu ülke için ön gördüğü yüzde 6,3’lük büyüme rakamını yüzde 3,9’luk küçülme olarak değiştirmiş. Bu durumun etraftaki diğer ülkelere yansımadığını söyleyen ajans, Ortadoğu ve Kuzey Afrika için halen yüzde 4,8’lik bir büyüme ön görüyor. Ajans ayrıca, Suriye’deki problemlerin küresel reklam harcamalarında bir etkiye sahip olmadığını söylüyor.

Mobil reklam, pazardaki büyümenin üçte birinden daha fazlasını sağlıyor

Ajansın ön görülerine göre 2013 büyümesinin yüzde 37’si, 2014’ün ise yüzde yüzde 31’i mobilden gelecek.

ZenithOptimedia mobil reklamcılığın hala küçük olmasına rağmen çok hızlı büyüdüğüne dikkat çekiyor. Ajansın tahminlerine göre mobil reklamcılık 2013’te yüzde 77, 2014’te yüzde 56 ve 2015’te yüzde 48 büyüyerek toplam 33,1 milyar dolarlık büyüklükle pazarın yüzde 6’sına ulaşacak.

Masaüstü internet reklamcılığı hızla büyümeye devam ediyor

Masaüstü internet reklamcılığı hızla büyümeye devam ediyor

Ajansın raporunda masaüstü internet reklamcılığının tüm geleneksel mecralardan çok daha hızlı büyüdüğü vurgulanıyor. Rapora göre internet reklamcılığı 2013’de yüzde 8, 2014 ve 2015’te ise yüzde 7 büyüyerek toplam reklam pazarının -mobil ile beraber- yüzde 20,3’üne ulaşacak. Ajansın öngörüsüne göre, 2012’de toplam pazarın yüzde 18,3’ünü oluşturan internet reklamcılığı, 2015’te yüzde 24,6’sına ulaşacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.