MediaCat

Milli Piyango İdaresi’nden izinli çekilişlerde değişiklik

Milli Piyango İdaresi, 24 Ocak Çarşamba günü İzinli Çekiliş Kampanyaları Yönetmeliği’nin tartışıldığı bir toplantı düzenledi. Milli Piyango İdaresi

Milli Piyango İdaresi’nden izinli çekilişlerde değişiklik

Milli Piyango İdaresi, 24 Ocak Çarşamba günü İzinli Çekiliş Kampanyaları Yönetmeliği’nin tartışıldığı bir toplantı düzenledi.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak’ın konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşen toplantıda, MPİ’nin sorumluluğunda olan Şans Oyunları ve Karşılığı Nakit Olmayan Çekilişlerde düzenleyiciler ile tüketiciler arasında sigorta görevini yerine getirdiklerini belirtti. Dünya genelinde oynanan şans oyunlarında kişi başına harcanan paranın ortalama 60 Amerikan Doları olduğunu söyleyen Balak, Türkiye’de bu rakamın 8 Amerikan Doları olduğunu ve bu düşüşte gelir seviyeleri arasındaki büyük farklılıkların etkisi olduğunu ifade etti.

Balak, MPİ’nin Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Savunma Sanayi Destekleme Fonu, Tanıtma Fonu vb. kuruluşlara 2004 yılında 636 Milyon YTL, 2005 yılında 635 Milyon YTL ve 2006 yılında 676 Milyon YTL aktardığını söyledi.

Katılımcılardan yüksek SMS bedeli ödemek, katılımın yapılacağı GSM operatörünün yetince belirtilmemesi, katılımın bir GSM operatörü ile sınırlandırılması, çekilişin halka açık yerlerde yapılamaması, çekilişin sonucuna yönelik ilanın yapılmaması, katılımcıya piyango düzenleyiciye ulaşmak için verilen telefon ve adreslerden ulaşılamaması konularından memnun olmadıklarını dile getirdi.

Çekilişleri düzenleyenler ise piyangonun düzenlenme şekli, katılımcı sayısının belirlenme işlemleri, çekilişe nezaret eden noter ve düzenleyiciler arasındaki yetki ve görev anlaşmazlığı, çekilişin idarece öngörülen şekilde yapılma zorunluluğu, çekiliş sonrasında kazananların adreslerine taahhütlü posta yoluyla tebligat yapılması konularında memnuniyetsizlik yaşadıklarını ifade etti.
MPİ, katılımcıların ve çekilişleri düzenleyenlerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla ilgili yönetmelikte şu değişiklikleri yaptı.
– Yönetmelikte yer alan tanımlar genişletildi. Ayrıntılı açıklamalar getirildi.
– İdarenin izin kapsamı içinde olan/olmayan kısımlar zenginleştirildi.
– Katılımcıların hak ve menfaatlerini koruyacak yeni kurallar konuldu.
– Sanal ortamda düzenlenen piyangolarda çekilişlerin halka açık yerlerde yapılmasına karar verildi.
– SMS piyangolarında katılımcıların ödeyeceği ücret standart tarife üzerinden 1 birim ile sınırlandırıldı.
– Piyangoda yer alan kampanya, çekiliş, ilan tarihleri vb. tarihler yönetmelikte netleştirildi.
– Düzenleyici teminatları ile ilgili değişiklikler yapıldı. Örneğin; Ödül bedelinin %10 fazlası ile teminat alınacak.
– Piyango süresi 6 ay ile sınırlandırıldı.
– İkramiye teslimatı 1 yıl ile sınırlandırıldı.
– İkramiyenin ödenmemesi veya talihlilerce alınmaması durumunda bağış hükmü getirildi.

Yönetmeliğin amacının katılımcılarının menfaatini korumak olduğunu söyleyen MPİ Bahisler Oyunlar Daire Başkanlığı Şube Müdürü Tülay Akkaş, yeni yönetmelikle katılımcıların artacağını, piyangolardan ekonomik ve sosyal anlamda maksimum fayda sağlanacağını belitti.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.