Migros’a 9 talip var

Migros’un satış sürecinde sona yaklaşılırken, şirketle 9 grubun ilgilendiği belirtiliyor. Satış sürecinin başında Carrefour’un Migros’a ...

27.12.2007 - 09:49 | MediaCat

Migros’un satış sürecinde sona yaklaşılırken, şirketle 9 grubun ilgilendiği belirtiliyor. Satış sürecinin başında Carrefour’un Migros’a 4 milyar dolara “exclusivity” yani “satış sürecinde öncelik” teklif ettiği ancak Migros’un diğer teklifleri görmek istediği için bu rakamı reddettiği belirtiliyor. Taliplerden Carlyle ve Anadolu Grubu ise çekildiğini açıkladı.

Türkiye’nin en büyük perakende zinciri Migros’un satış sürecinde sona yaklaşılıyor ve satışın Ocak sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. JP Morgan tarafından yürütülen satışta bilgi odası süreci Ocak ayının ilk haftasında kapanıyor. Bundan sonra teklif verme süreci başlayacak. JP Morgan, Ocak’ın ortasında tekliflerden kısa liste oluşturacak.

Migros bir bütün olarak satışa sunulsa da, parçalanarak satılması gibi farklı modellerde teklif sunulması da mümkün. Bu nedenle kısa liste oluşturulduktan sonra toplam fiyat, satış modeli ve zaman dilimi önerilerine göre tercih belirlenecek. Ardından satışın onayı için Rekabet Kurulu’na başvurulacak. Satışın Ocak sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.


‘HİPERMARKET YASASI FİYATI ETKİLEYEBİLİR’

Sürecin uzamasına ya da ertelenmesine sebep olabilecek iki etken var. Bunların başında henüz içeriği netleşmeyen hipermarket yasa tasarısı bulunuyor. Uzmanlar, tasarının hipermarketlerin şehir dışına taşınmasını ve haftanın bir günü kapalı tutulmasını öngördüğü şekliyle çıkması durumunda fiyatın düşeceğini ve rekabetin azalacağını belirtiyor.


REKABET SORUNU DA VAR

Diğer bir etken ise Rekabet Kurulu kararı. Rekabet yasası incelendiğinde Türkiye’de kurulu bir perakende grubunun Migros’u satın alması güç görünüyor. Rekabette sorun oluşturmayacak ‘parçala sat’ yöntemiyle bölgesel satın almaların gerçekleşebileceği konuşuluyor.


KİLER: YABANCILARLA GÖRÜŞÜYORUZ, ANLAŞMA YOK

Migros’un satışı ile ilgilenen 9 grubun bulunduğu belirtiliyor. Perakende sektöründe ilgilenenler arasında başı çeken Carrefour ve Kiler. CNBC-e’ye konuşan Kiler Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, yabancı yatırımcılarla görüştüklerini ancak büyük hissedar olmayı istedikleri için henüz bir anlaşma sağlayamadıklarını söyledi. İlgilerinin devam ettiğini belirten Kiler, “Yönetimde söz sahibi olmak istiyoruz; eğer bu şartlarda ortak bulamazsak süreçten çekiliriz” dedi.

Ülker Grubu da, yüzde 10 payla bir konsorsiyum içinde yer almak istediklerini açıklamıştı. Hırvat Agrokor’un, özel sermayeli şirket olan CVC ile ortak olarak ilgilendiği belirtiliyor. İsveç’in en büyük perakende grubu ICA de ilgilenen isimler arasında yer alıyor.

Fonlara gelince, Rus bankacılık ve telekom devi Rus Alfa, Bain Capital, Turkven-BC Partners ve KKR yer alıyor. Diğer yandan satış sürecinde ilgilenenler arasında adı geçen Anadolu Grubu ve Carlyle süreçten çekildiklerini açıkladı.


CARREFOUR’DAN 4 MİLYAR DOLARLIK ‘ÖNCELİK’ TEKLİFİ

Edinilen bilgiye göre, satış sürecinin başında Carrefour’un Migros’a 4 milyar dolara “exclusivity” yani “satış sürecinde öncelik” teklif ettiği ancak Migros’un diğer teklifleri görmek istediği için bu rakamı reddettiği belirtiliyor.


PİYASA DEĞERİ 3.5 MİLYAR DOLAR

Migros’un piyasa değeri 3.5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Uzmanlar 3.5 ila 4 milyar dolar arasında satışın gerçekleşeceğini öngörüyor.

Satışta tek kriter fiyat değil. Koç Grubu’nun şirketin sürekliliğine değer vermesi nedeniyle perakende sektöründe yer alan bir gruba satılmasının daha yüksek bir olasılık olacağı tahmin ediliyor.


SATIŞ KAPSAMINDA NELER VAR?

Migros’un iştiraklerinden Tat Konserve (yüzde 3), Koç Finansal Hizmetler (yüzde 0.37), Koçtaş Yapı Market (yüzde 9.24) ve Tanı Pazarlama (yüzde 32) satışın dışında tutuluyor. Satışta, 2, çeyrek rakamlarına göre 55 şehirde yer alan 224 Tansaş, 207 Migros, 417 Şok, 8 Makro olmak üzere 877 mağaza bulunuyor. Yurtdışı iştiraklerde satışa dahil olanlar ise Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Makedonya, Bişkek Ramstore’lar.

Kaynak: Ntvmsnbc