Midas Raporu’nda bir Türk ajansı

New York Festivali’nin de düzenleyicisi olan International Awards Group tarafından organize edilen...

08.11.2010 - 00:00 | MediaCat

New York Festivali’nin de düzenleyicisi olan International Awards Group tarafından organize edilen ve finansal hizmetler iletişimi alanında dünya çapında en yaratıcı işlere verilen Midas Ödülleri’ne dayanılarak hazırlanan Midas Raporu açıklandı. Büyük Ödüle 9, Altın Ödüle 6, Gümüş Ödüle 4, finalistlere ise 1 puan verilen değerlendirme sonucunda Türkiye’den 41? 29! Ajansı, aldığı 12 puanla en yaratıcı ajanslar arasında 8. sırada yer aldı.

Listenin zirvesinde Güney Afrika’dan The Jupiter Drawing Room ajansı yer alıyor. Bu ajans aldığı ödüllerle 36 puan elde etmiş durumda. 30’ar puan alan McCann Worldgroup ve yine Güney Afrika’dan King James ajansları raporda 2. ve 3. sıranın sahipleri oldular. McCann Worldgroup’un King James’in önünde yer almasının nedeni ise büyük ödülü almış olması.

Listeye yakından bakıldığında Güney Afrika’nın ciddi bir başarıya imza attığı görülüyor. 4. sırada yer alan DDB Johannesburg ofisi 24 puana sahipken, Draft FCB’nin Cape Town ofisi ise 15 puan elde etmiş durumda. İlk 10’da ayrıca ABD’den iki, Almanya ve Slovakya’dan ise birer ajans yer alıyor.

Bu yılki Midas Ödüllerinde McCann Worldgroup, MasterCard için yaptığı ‘The Priceless Gift Finder’ çalışması ile Midas Jürisi tarafından büyük ödül olan King Midas’a layık görülürken, Güney Afrika’dan ‘The Jupiter Drawing Room’ ajansı 2 Altın ve 5 Gümüş Ödül ile finansal hizmetler iletişiminde yılın en başarılı ajansı oldu.

Midas jürisi, yaratıcılık ve pazarlama alanlarından seçkin reklamveren ve ajans liderlerinin yanısıra finansal politika ve iletişim alanında uzmanlaşmış isimlerden oluşuyor.