Microsoft’tan Yahoo’ya tehdit: İstemezseniz zorla sahip oluruz

Google'ın Yahoo'yu kurtarmaya yönelik proje teklifi Microsoft'u kızdırdı ve bunun üzerine Microsoft, Yahoo'ya

05.02.2008 - 10:52 | MediaCat

Google’ın Yahoo’yu kurtarmaya yönelik proje teklifi Microsoft’u kızdırdı ve bunun üzerine Microsoft, Yahoo’ya 6 hafta süre tanıdı. Yahoo satışa razı olmazsa Microsoft hisseleri toplayıp şirketi zorla alacak.

Mıcrosoft’un cuma günü internet dünyasındaki ezeli rakiplerinden Yahoo’ya yönelik yaptığı 44.6 milyar dolarlık satın alma teklifinin yankıları sürüyor. Olası satın alma girişimine yönelik farklı görüşler dile getirilirken, arama motoru sektörünün iddialı şirketlerinden Google alışverişin sektöre zarar vereceğini duyurdu. The Times’ın haberinde ise Microsoft’un Yahoo yönetimine teklif konusunda karar vermesi için 6 hafta süre verdiği duyuruldu. Şirketten bu süre sonunda olumlu bir yanıt alınmaması halinde ise Yahoo’yu zorla satın alma yoluna gidileceği belirtildi.


Monopol olacaklar

Google’dan yapılan açıklamada internet sektöründe özellikle son 10 yıl içerisinde kullanıcı açısından yaşanan olumlu gelişmelerin, şirketlerin arasındaki rekabet sonucunda oluştuğuna dikkat çekilerek, Microsoft’un Yahoo’yu satın alması durumunda dengelerin bozulacağı ve sektörün sahip olduğu dinamizme büyük bir darbe vurulacağına işaret edildi. Google, Microsoft’un daha önce de arama motoru alanında monopol olmaya çalıştığı ancak bunda başarılı olamadığı belirtilerek, şimdi satın alma yoluyla yeniden monopol hedefinin gündeme geleceği ifade edildi. Google ayrıca Yahoo’ya yardım teklifinde bulunarak, şirketin bağımsız kalması için farklı iş modelleri üzerinde konuşmaya hazır olduklarını duyurdu. Google, Yahoo’ya kendi sitesi üzerinden ilan verme ve pazarlama yetkisi verecek. Google’ın tıklanma sayısı oldukça yüksek olduğu için Yahoo’nun bu yolla gelirlerini yüzde 25 artırabileceği belirtildi.

Kaynak: Sabah

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.