Microsoft Türkiye’de İnovasyon Merkezi kuruyor

Microsoft Türkiye; iş ortakları ile birlikte, üniversiteleri de yanına alarak ortak bir...

25.04.2008 - 14:32 | MediaCat

Microsoft Türkiye; iş ortakları ile birlikte, üniversiteleri de yanına alarak ortak bir çatı altında buluşmak ve teknoloji geliştirmek için bir ortam sağlamak amacıyla Ankara’da bir İnovasyon Merkezi kuruyor. İnovasyon Merkezi’nin müjdesini Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu Başkanı ve Microsoft International’ın Başkan Yardımcısı Ali Faramawy, Forum İstanbul 2008’deki konuşmasında açıkladı. Microsoft bu proje kapsamında, finansman, ileri teknoloji, uzmanlar ve danışmanlar sağlayarak iş ortaklarının hem kendi hem de kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmesine yardımcı olacak. Kurulacak merkezin, Türkiye’nin yazılım teknolojilerini üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna gelmesine büyük katkı yapması bekleniyor.

Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu Başkanı ve Microsoft International’ın Başkan Yardımcısı Ali Faramawy, Forum İstanbul 2008’de Microsoft Türkiye’nin aldığı önemli bir yatırım kararını açıkladı. Microsoft Türkiye iş ortakları ile birlikte üniversiteleri de yanına alarak ortak bir çatı oluşturmak ve teknoloji geliştirme için bir ortam sağlamak amacıyla Ankara’da bir İnovasyon Merkezi kuracak.

23-25 Nisan 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve “Türkiye’nin ekonomik/politik istikrarını sürdürülebilir büyüme ile nasıl devam ettireceği" konusuna odaklanan Forum İstanbul 2008’de açıklanan yatırım kararı, Microsoft’un Türkiye’ye duyduğu güvenin bir ifadesi olarak sunuldu. Microsoft’un desteğiyle kurulacak İnovasyon Merkezi Türkiye’nin, geleceğin teknolojilerini üretebilmesine ve ihraç edebilmesine büyük bir katkı oluşturacak.

Açıklamaya göre, Ankara’da kurulacak Microsoft İnovasyon Merkezi’nin (MİM) yeriyle ve kurulacak işbirliği çatısıyla ilgili iki köklü üniversiteyle görüşmeler sürüyor. Bu görüşmelerin tamamlanmasıyla merkezin altı aylık bir dönem içerisinde akademisyenler ve iş ortaklarının katılımıyla faaliyete geçmesi planlanıyor.

İnovasyon kültürünü canlandıracak bir merkez

MİM’in odağında sağlık, eğitim sektörleri ve yerel yönetimlerin ihtiyaçlarına; e-devlet uygulamalarına yoğunlaşmak bulunuyor. Microsoft bu merkezde iş ortaklarıyla birlikte odak konularda verimliliğin artmasına katkı sağlayarak küresel pazarda rekabet gücünü artıracak.

Hizmetlerin elektronik ortamlarda geniş kitlelere sunulmasını mümkün kılacak ve inovatif çözümlere dair prototipler gerçekleştirilmesine katkıda bulunacak. Merkezin sektörel birikimin artırılmasında ve ürünleşmenin teşvik edilmesinde de önemli işlevler üstlenmesi bekleniyor.

3 yıllık bir planlamayla başlanacak projelerle, MİM uzmanlığı ve teknoloji gelişimini teşvik ederek Türkiye’nin inovasyon kültürüne canlılık kazandırmayı planlıyor.

Ankara’daki Microsoft İnovasyon Merkezi, dünyada Microsoft’un “Oyun Yazılımı Geliştirme Ön Kuluçka Merkezi”ne sahip ilk inovasyon merkezi olacak. Bu merkezde oyun yazılım geliştirme konusunda Türkiye’de varolan genç ve yaratıcı potansiyele, bir yıllığına donanım, yazılım ve teknik destek/eğitim sunulması ve bu potansiyelin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Microsoft İnovasyon Merkezi’nde ayrıca profesyonel yazılım geliştiricilerin çözümlerini üzerinde test edebilecekleri, kavram ispatı çalışmaları yapabilecekleri bir donanım platformu ve bununla ilintili teknik destek ve danışmanlık sağlanacak.

Türkiye’nin yazılım ekonomisine büyük destek

MİM’in, Türkiye’nin yazılım alanındaki rekabet gücünü, yazılım ihracatını artırması ve Türkiye ekonomisi için giderek artan oranda katma değer yaratması bekleniyor. Proje hem orta ve uzun vadede yerel yazılım ekonomisinin küresel ölçekte kalkınmasını mümkün kılacak hem de geliştirilecek çözüm ve ürünlerin küresel olarak kullanılmasıyla Türkiye’nin inovasyon alanında etkin bir konuma ulaşmasına imkan tanıyacak.

Bu yatırım kararını açıklayan Microsoft’un Orta Doğu ve Afrika Bölgesinden Sorumlu Başkanı ve Microsoft International’ın Başkan Yardımcısı Ali Faramawy, Türkiye’nin Microsoft’un ana stratejileri açısından önemi giderek artan bir ülke olduğunu ifade ederken, açılacak İnovasyon Merkezi’nin Türkiye’nin büyük potansiyeline duyulan inancın temel bir yansıması olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Microsoft Türkiye olarak Türkiye’nin bilişimle kalkınması ve bilişim çözümlerinin artan oranda verimlilik ve katma değer sağlaması için sürekli yeni projeler geliştiriyoruz. İnovasyon Merkezi kararı hem Türkiye ekonomisinin dinamik geleceğine duyulan sağlam inancı hem de Türkiye’nin dünya bilişim sektöründe giderek artan rolünü teyit ediyor. Böylesine önemli bir projeyle gündeme gelmek ve teknoloji geliştirme ve ihraç etme alanında kurulacak altyapıya öncülük etmek bizleri gururlandırıyor Merkezin kurulmasıyla birlikte inovasyon kültüründe büyük bir hareketliliğin yaşanacağını düşünüyoruz. Projeyle ilgili ilk adım merkezin yerinin belirlenmesi olacak. Sonra sağlık, eğitim ve yerel yönetimler konuları ile ilgili iş ortaklarımızın, çözüm geliştirme ihtiyacı duydukları projeleri belirleyeceğiz ve İnovasyon Merkezi çalışmalarına başlayacak..”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.