Microsoft, Google’ı bu kez kişisel gizlilikle hedef alıyor

Bilişim devi yeni kampanyasıyla Google’ı hedef aldı.

24.04.2013 - 09:18 | Haluk Kasarcı

Bilişim dünyasının iki dev ismi Microsoft ve Google arasındaki rekabet giderek kızışıyor. İki firmayı Microsoft’un son kampanyasında karşı karşıya getirense internette özel hayatın gizliliği meselesi oldu.

Microsoft yeni başlattığı kampanya aracılığıyla internet üzerinde özel hayatın gizliliğinin sağlanması konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Televizyon, basın, açıkhava ve onlineda yürütülecek olan kampanyada Microsoft, isim vermeden de olsa Google’ı eleştiriyor.

İnternette gizlilik ilkesi hakkında bir tartışma ateşlemeyi hedefleyen yeni kampanyası ile Microsoft, kullanıcılarına Bing, Internet Explorer, Windows 8, Windows Phone ve Xbox gibi ürünlerinde kendilerine ait bilgilerini nasıl kontrol edebileceklerini anlatıyor. ‘Sizin gizlilik ayarlarınız’ teması üzerinde şekillenen kampanya aracılığıyla Microsoft tüketicilerden gizlilik ayarlarına ilişkin bir teste tabi tutulacakları web sitesini ziyaret edip, kendilerine uygun gizlilik ayarlarını bulmalarını sağlıyor.

Microsoft Genel Danışman Yardımcısı Mary Snapp, kampanya ile online kamuoyunda gizlilik ayarlarına ilişkin bir tartışma ortamı oluşturmak istediklerini belirtiyor. Snapp sözlerine “Amacımız, internetteki gizlilik ayarlarına ilişkin farkındalık yaratıp, insanları yapmak zorunda oldukları seçenekler konusunda bilinçlendirmek” şeklinde nokta koyuyor.

Microsoft geçtiğimiz dönemde yine Google’a yüklenmiş, (cimri ve Google kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş) ‘Scroogled’ kampanyasıyla Google’ın arama geçmişi ve Gmail’den edindiği veriyi nasıl paraya çevirdiği anlatılmıştı.

Geçtiğimiz yaz yayınladığı son versiyonunda Internet Explorer’a ‘Do not Track’ (Takip etme!) özelliğini standart hale getiren Microsoft, web sitelerinden ‘cookie’ gönderilmesinin önüne geçmiş ve online reklam dünyası için hayli aykırı bir tutum sergilemişti. Ancak bu durum kullanıcılar tarafından bakıldığında hoş karşılanmış olacak ki, Mozilla aynı özelliği kısa süre sonra kendi tarayıcısı Firefox’a eklemeyi uygun görmüştü.

İnternette özel hayatın gizliliği teknolojinin dev isimleri arasında daha uzun süre tartışmalara yol açacak gibi görünüyor.

 

[youtube]http://youtu.be/bt51MWll1oY[/youtube]

Kaynak: Adage