Microsoft ile Murdoch Google’a karşı atakta

Microsoft ve ABD'nin medya devi News Corporation dijital yayıncılık için Google'a karşı birleşiyor...

24.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Microsoft ve ABD’nin medya devi News Corporation dijital yayıncılık için Google’a karşı birleşiyor. Microsoft ve News Corporation yazılı basını kurtaracak bir anlaşmaya imza atmak üzereler.

Rupert Murdoch’ın başta Wall Street Journal olmak üzere pek çok gazetesinde yeralan haberlerin ücretsiz okunması ve paylaşılmasını önlemek amacıyla sürdürdüğü çalışmada sona gelinmek üzere.

Murdoch’ın, Google’a karşı yürüttüğü bu çalışma gazete endüstrisinin geleceği açısından büyük önem taşıyor.Ancak, Microsoft ve News Corporation konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Bu arada Financial Times’ın Google arama motorunda çıkmak için pek çok online yayıncı ile görüştüğü de iddia ediliyor.

Dünyanın en güçlü yayın grupları azalan tirajları ve reklam gelirleri ile internet yayıncılığının sürekli artan gelirleri arasında bir adaletsizlik olduğu ve bunu paylaşılması gerektiği savunulurken bu gelirin güvenli bir online modeli oluşturularak zorda kalan gazete sanayinin eski günlerine dönmesi amaçlanıyor.

Bu konudaki girişimlerin başını çeken Murdoch yapılacak bu anlaşma ile sonunda isteğine kavuşmuş olacak.

News Corporation CEO’su Murdoch gazetelerde yer alan haberlerin Google ‘da aranmasını önlemek için yasal önlemler alınmasını istereyerek Google’a karşı oluşturduğu grupta şimdi Microsoft’un arama  motoru Bing ile gelir paylaşımlı bir ortaklık kurması bekleniyor.

Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer Bing’i Google karşısında ciddi bir rakip yapmak için ciddi bir yatırım yapmaya ve zaman ayırmaya hazır olduklarını söyledi.

News Corporation Avrupa ve Asya Başlanı ve CEO’su James Murdoch ise, şirketin online gelişme planlarında hızlı bir ilerleme kaydettiklerini  kaydederek, " Dijital gazetecilik pazarı bizim için çok heyecan verici bir pazar" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: gazeteport.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.