Microsoft ‘bulut’a taşınıyor

Microsoft Türkiye, geçen hafta Kıbrıs'ta düzenlediği basın toplantısıyla, global ve yerel piyasada çıkan...

30.10.2008 - 10:14 | MediaCat

Microsoft Türkiye, geçen hafta Kıbrıs’ta düzenlediği basın toplantısıyla, global ve yerel piyasada çıkan yeni ürünler, şirketin hedefleri ve şirketin krize bakışı hakkında bilgi verdi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, krizin fırsatlar getireceğini ve günün teknolojiye yatırım yapma günü olduğunu söyledi.

Toplantılar sırasında veriyi her an, her ortamda ve her cihaza erişilebilir kılan Live Mesh platformunun Türkiye’de kullanıma açıldığı duyuruldu. Live Mesh’in şu anda beta sürümünde olduğu açıklandı. Ücretsiz kullanılacak hizmette kısa sürede 10 milyon kullanıcı hedefleniyor.

Mesh, şebeke, ağ anlamında kullanılan bir platform. Cep telefonu, kişisel bilgisayar ve farklı cihazlara bütünleşik deneyim sağlayacak. Live Mesh’e üye olanlar masaüstlerine, veri, fotoğraf ve dosyalarına her yerden ulaşabilecek. Sistem uzaktan erişimle kişilerin önemli bilgilerine erişmelerini sağlıyor.

Online platform

“Mesh” uygulaması, farklı bilgisayarlar arasında dosya senkronizasyonu sağlıyor. Bu sayede bilgisayardaki dosyalara internetten erişiliyor.

Bu hizmetten yararlanmak için Windows Live kimliği üzerinden www.mesh.com adresine giriş yapılması gerekiyor. Mesh, şu anda Windows XP ve Vista sistemleri üzerinde çalışıyor. Macintosh ve mobil cihazlarla uyumlu sunucular hazırlanması da planlar kapsamında yer alıyor.

ABD’de Azure tanıtıldı

Microsoft, ABD’de geçen hafta düzenlenen “Profesyonel Geliştiriciler Toplantısı” etkinliğinde, “bulut programcılık” (cloud computing) uygulaması olan Azure’u duyurdu.
Azure, bir işletim sisteminden çok bir ‘internette hizmetler platformu’ olarak adlandırılıyor. Azure, geliştiricilere veri merkezleri üzerinden internet yazılımları programlama, barındırma ve yönetme olanağı veriyor.
Böylece geliştiriciler, çeşitli yazılım dilleri kullanarak internette az yer kaplayan, birden fazla platformda uyum içinde çalışan yazılımlar geliştirip, varolan yazılımlara internet hizmeti bileşenleri ekleyebilecek.

‘Revizyona gitmedik’

Yıllık sonuçları hakkında bilgi veren Çağlayan Arkan, ilk çeyreği çok iyi geçirdiklerini ancak ekim ayında işlerinde yüzde 80-90’lık azalma yaşandığını aktardı.

Son iki haftada kişisel bilgisayar ve teknoloji perakendesinde ciddi daralma yaşandığını belirten Arkan, “Herkesin nefesini tuttuğunu gördük. YTL türü kampanyaları iş ortaklarıyla yapmak, ödeme planlarını tekrar gözden geçirmek ve büyük şirketlere yönelik maliyet düşürücü paketleri öne çıkarmak gibi alternatifleri değerlendiriyoruz” dedi.
Çağlayan Arkan, bütçe revizyonuna gitmediklerini de vurguladı.

Nilüfer, arka koltukları nasıl doldurdu?

Microsoft’un toplantısında yeni pazarlama ve tasarruf modelleri de anlatıldı. Elektrik kullanımını azaltmak için uzaktan müdahale şansı vermek için Vista kullanımıyla gelen özelliklerin kullanıldığı hatırlatılırken, ofisteki bilgisayarların uzaktan açılıp kapanabildiği vurgulandı.

Video konferans ve birlikte çalışma yöntemleriyle ulaşım, dolayısıyla toplantı maliyetlerinin düşürülebildiği aktarıldı.

Ayrıca, bilgileri saklamak için sunucuları değil, interneti kullanmanın avantajları anlatıldı.
Yeni pazarlama modelleri alanında da, Nilüfer Turizm’in yeni yazılım sistemiyle, genellikle boş kalan arka koltuk satışı gündeme getirildi.

TMSF’nin yönetiminde olan Nilüfer Turizm bu sayede 100 bin müşteriye ulaştı. Bir yılda sadece bu kampanyadan 6 milyon dolarlık ciro artışı sağladı. Böylece sık kullanılmayan koltukları satma olanağı yakaladı.

Kaynak:Milliyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.