Microsoft’tan Vista için dev kampanya

Microsoft, yeni ürünü Windows Vista’nın lansmanı için 20 ülke kapsamında gerçekleştirilecek olduğu büyük pazarlama kampanyası için medya ve

30.01.2007 - 15:35 | MediaCat

Microsoft, yeni ürünü Windows Vista’nın lansmanı için 20 ülke kapsamında gerçekleştirilecek olduğu büyük pazarlama kampanyası için medya ve ajanslara 500 milyon Amerikan Doları harcama yaptı.

Vista’nın yalnızca bir işletim sistemi olmadığını ve kullanıcıların hayatlarını tamamiyle değiştirebilecek potansiyele sahip bir uygulama olduğunu vurgulayan Windows Global İletişim Genel Müdürü John B. Williams, bu kampanyayla sadece ürün bilinirliğini yerleştirmeyi değil, coşkunun kalbine inmeyi planladıklarını belirtti.

Microsoft başkanı Bill Gates de Vista OS lansmanı çerçevesinde, Times Square’de yalnızca davetlilerin katılabileceği bir parti organize ediyor.

Ürün yaygınlaştıkça rakip atakların da artacağını belirten analistler, henüz küçük bir oyuncu olmasına rağmen iPod ile pazar payını geçtiğimiz iki yıl içinde %3’ten %5’e yükseltmeyi başaran Apple’ın bir rakip olarak ciddiye alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

Endpoint Teknoloji Ortaklığı analistleri de dünyada önümüzdeki altı ayda Vista kullanmayan PC kalmayacağını söylüyor.

Kampanyanın anahtar kelimesi: ‘Wow’

PC’lerin çalıştığı bir platform olan Vista’nın anlatılması güç bir ürün olduğunu ifade eden yetkililer, gerçekleştirilecek pazarlama çalışmalarının Vista’nın ne olduğu ve ne işe yaradığını anlatmaya yardımcı olacağını ifade ediyor.

Williams, insanların en son bir işletim sistemi tercihi yapmalarının üzerinden yaklaşık olarak beş yıl geçtiğini ve o zamandan bu yana pek çok şeyin değiştiğini söylüyor ve ekliyor: ‘Bu kampanya ile hedefimiz, Windows Vista’yı hedef kitleye gösterdiğimizde onların bu ürünü hemen satın alma arzusunu hissetmesi. Yani ürüne gösterecekleri tepkiyi tek bir kelimeyle anlatmak gerekirse hedefimiz: ‘Wow’.

Vista ile ilgili benzer mesajlar veren kısa sahneli bir seri reklam hazırlanıyor. Bazı TV reklamlarında 3 boyutlu canlandırma ile Windows Vista görünümü sergilenecek, bazı reklamlarda ise ünlü isimler kullanılacak.

Tanınmış basketbol yıldızı LeBron James de şöhretini Vista reklamlarına taşıyacak. Rol aldığı bir reklamda, bir grup çocuk ile basketbol oynuyor. Gruptan bir çocuk James’in önünde şık basketbol hareketleri yapıyor ve James de çocuğun arkasından “Wow” diyor. Her spotun kapanışında ise bir adam karanlık bir ofiste laptop’ını açıyor ve arka plandan duyulan ses şu cümleyi söylüyor: ‘Böylesine eşsiz ve beklenmeyen yenilikteki bir şeyi kullanırken söylenebilecek tek bir kelime vardır: Wow’

Piyasaya çıktı

Microsoft’un şimdiye kadar en çok yatırım yaptığı ve en çok test ettiği ürünü Microsoft Windows Vista ve 2007 Office sistemi bugün piyasaya çıkıyor.

Microsoft Windows Vista ve 2007 Microsoft Office sistemi, bugünden itibaren bireyler tarafından da kullanılabilecek. Kurumlar için olan versiyonları 30 Kasım 2006’da piyasaya sürülen ürünlerin tanıtımını, dünya lansmanından önce Microsoft Zirve 2007 kapsamında Türkiye’de gerçekleşti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.