MediaCat

Meta’ya 414 milyon dolar para cezası

Kullanıcı verilerinin kişiselleştirilmiş reklamlarda kullanılma şeklinin AB yasalarına aykırı olduğuna karar verildi.

Meta’ya 414 milyon dolar para cezası

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), Facebook ve Instagram’da kullanıcı verilerinin kişiselleştirilmiş reklamlarda kullanılma şekli nedeniyle Meta’yı 390 milyon euro (414 milyon dolar) para cezasına çarptırdı.

Facebook ve Instagram’a kaydolurken kullanıcılardan kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmelerinin şart koşulmasının AB yasalarına aykırı olduğuna hükmeden kurumun verdiği para cezasının 210 milyon eurosu Facebook’a, 180 milyon eurosu ise Instagram’a verildi.

Komisyon tarafından verilen ültimatom doğrultusundaysa hizmetlerini Avrupa Birliği yasalarına uygun hâle getirmesi için Meta’ya üç ay süre tanındı.

Karara ilişkin açıklamasında şirketlerin belirli reklamlar özelinde uyması gereken yasal dayanaklar konusunda mevzuata dair belirsizlikler bulunduğunu ifade eden Meta, söz konusu bulgulara kesinlikle katılmadığını ve karara itiraz edeceğini açıkladı. Hükümlerin platformlarında kişiselleştirilmiş ya da hedefli reklamları engellemediği ve belirli reklamların sunulmasında hangi yasal dayanağın kullanıldığına ilişkin olduğu da eklendi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.