MediaCat

Meta’dan küçük yaştakileri korumaya yönelik yeni adım

16 yaş altı Instagram ya da Messenger kullanıcıları için mesajlaşma güvenliği artarken ebeveyn gözetimi de sıkılaşacak.

Meta, hem Instagram hem Messenger’da geçerli olmak üzere küçük yaştaki kullanıcıları istenmeyen iletişimden daha iyi korumaya yönelik bazı yeniliklerin duyurusunu gerçekleştirdi.

Bugüne kadar Instagram’da 18 yaş üzeri kullanıcıların kendilerini takip etmeyen 18 yaş altı kullanıcılara mesaj göndermesini kısıtlıyordu. Yeni karar kapsamında bu kısıtlama 16 yaş altı (bazı ülkelerde 18 yaş altı) tüm kullanıcılar için standart olarak uygulanacak. Söz konusu kullanıcılar tanımadıkları insanların bulunduğu grup sohbetlerine de eklenemeyecek. Ebeveyn gözetimindeki kullanıcıların söz konusu ayarları değiştirebilmek için ebeveynlerinden onay almaları gerekecek. Messenger’da ise kullanıcılar yalnızca Facebook arkadaşlarından ya da rehberlerinde bulunan kişilerden mesaj alabilecek.

Şirket, gençleri halihazırda bağlantıda oldukları kişilerden gelebilecek istenmeyen mesaj ya da uygunsuz görüntülerden korumak için tasarlanan bir diğer özelliği kullanıma sunmayı planladığını da duyurdu.

Meta ebeveyn gözetimini de sıkılaştırıyor. 16 yaş altı bir kullanıcının güvenlik ya da gizlilik ayarlarında değişiklik yapması (örneğin hesabını herkese açması) halinde ebeveynlerinin söz konusu değişikliği onaylamaları ya da reddetmeleri gerekecek. Daha önceleri ebeveynler bu gibi değişikliklerde sadece bildirim alırken, bu sayede daha fazla kontrole sahip olacaklar.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.