Mercedes rüyalarımızı ele geçirdi

AMG GT, Kanyon ziyaretçilerine iki hafta boyunca 360° sanal sürüş deneyimi sundu.

27.07.2015 - 14:59 | Enes Taşkıran

Mercedes'ten AMG GT sanal sürüş deneyimi

Mercedes-AMG GT, Haziran ayında Kanyon‘da iki hafta boyunca “artırılmış gerçeklik” teknolojisiyle ziyaretçilerine 360° sanal sürüş deneyimi sundu. Mercedes-Benz Türk AŞ Otomobil Ürün yönetimi ve Pazarlama Müdürü Engin Bilgün, etkinliğin ardından çıktıları MediaCat’le paylaştı.

Sanal sürüş deneyimi sunulan otomobilin özellikleri nedir?

Mercedes'ten AMG GT sanal sürüş deneyimi: Ergun Bilgün360° Sanal Yolculuk‘ta deneyimlenen otomobilimiz, Mercedes-Benz spor otomobillerinden beklenebilecek her türlü özelliği sunan özel bir model olan Mercedes-AMG GT. Sürüş dinamikliği, yarış otomobili performansı, segmentine yepyeni standartlar getiren yakıt tüketimi, verimliliği ile günlük kullanıma uygun fonksiyonelliği bir arada sunan ve tüm bunları yapabilen tek otomobil.

İki farklı motora sahip olan aracın GT versiyonu 462, S versiyonu ise 510 beygir gücüne sahip. Mercedes-AMG’nin Affalterbach tesislerinde titiz çalışmalar sonucu geliştirilen, 4.0 litre V8 biturbo motor ve Mercedes-Benz Intelligent Drive teknolojisiyle yolda ve yarış pistinde en üst düzeyde sürüş keyfi sunuyor.

Biz ise tasarladığımız sanal sürüş deneyimi ile bu özel otomobilin tüm özelliklerinin gerçeğe en yakın şekilde deneyimlenmesini sağladık.

Yaklaşık iki haftalık sürenin sonunda sanal deneyimi kaç kişi yaşadı, nasıl geribildirimler geldi?

360° Sanal Yolculuk projemiz 1000’in üzerinde kişi tarafından deneyimlendi. 100’ün üzerinde kişi ile deneyimlerini bire bir paylaştıkları bir video çekimi gerçekleştirildi. Geri bildirimler hep pozitif oldu.

Mercedes-AMG GT S ayağımıza kadar gelmişken, dokunabiliyorken, görebiliyorken, koklayabiliyorken niye sürüş keyfi yaşayamadık?

Türkiye’ye gelen araç sayısı sınırlıydı. Bu nedenle “360° Sanal Yolculuk” ve “Türkiye’nin İlk Ses Sürüşü” gibi iki farklı deneyim ile ilgilenen kişilere Mercedes-AMG GT’nin test sürüş keyfini bu şekilde yaşatabilmiş olduk.

Mercedes'ten AMG GT sanal sürüş deneyimi

Gerçeği yerine sanal test sürüşü fikrini cazip kılan neydi, hedef kitlenin bu deneyimden ne çıkarması amaçlandı?

Mercedes-AMG GT’nin reklam filmi “Rüyalarınız ele geçirildi. Bir başkası tarafından.” sloganıyla ile yayınlandı. Böylece medya ajansımız ZenithOptimedia‘nın da sanal test sürüş fikrini ortaya çıkarmasında ilham kaynağı oldu.

Reklam filmi, Mercedes-AMG GT S’in saatte 100 km hıza 3,8 saniyede ulaşan performansının ve rüzgarla dans eden tasarımının, bir çocuğun rüyasını ele geçirmesi üzerine kurulu. Mercedes-AMG GT sürüş deneyiminin sanal olarak yaşanması, o rüyanın gerçeğe dönüşmesine sebep oldu. Bu sayede hem reklamın ana sloganı ile paralel bir çalışmaya imza atmış hem de rüyalardaki otomobilin içinde olma fikrini ete kemiğe büründürmüş olduk.

Gayet gerçekçi bir sürüş deneyimi için nasıl bir ön hazırlık yapıldı, özel başlıkları takanların gördükleri görüntüler nasıl üretildi?

Mart ayının sonunda, 14 ülkede Mercedes-Benz için çalışan medya ajansımız ZenithOptimedia ile bir araya geldik. Network içinde bu konuda benzer çalışmaların olduğunu ve Türkiye’de AMG GT lansmanında böyle bir çalışma yapmanın mümkün olduğunu öğrendik. Daha önce hiç böyle bir proje tasarlamadığımızdan, ilk başta tereddüt ettik. Ancak, reklam filmiyle örtüşen etkili bir fikirdi ve Türkiye’de spor otomobiller lansmanında “media first” bir iş olacaktı, kabul ettik.

Mercedes'ten AMG GT sanal sürüş deneyimi

Sonrasında ise süreç hızlandı. Önce Alice BBDO videoyu küreselden talep etti. Zenith ve Mate ekibi videoyu yerelleştirdi. Birlikte “Mercedes-Benz Rüya Otomobiller Kanyon’da” etkinliğini gerçekleştirdik.

Sizin de değindiğiniz sanal gerçeklik gözlüğü ile 7 farklı açıdan çekilerek hazırlanan “360° Sanal Yolculuk” videosu sayesinde otomobil severler, Mercedes-AMG GT’nin benzersiz sürüş deneyimini yaşamış oldu.

Sanal sürüş deneyimi yaşayan kişilerin videoya çekilmesi ve filmin sosyal medya kanallarından yayınlanması da işin bir parçasıydı. Şu ana kadar yarım milyon kişi tarafından izlenen bu video, Kanyon’da bu deneyimi yaşayamamış kişileri de sanal sürüş keyfine ortak etmiş oldu.

Yeri gelmişken şunun altını da çizmek istiyorum. Bu işin proje aşamasından; hayata geçirilmesi, takibi ve sonuçlandırılmasına kadar ciddi bir ekip çalışması olduğunu söylemem gerek. Bu vesileyle, medya ajansımız ZenithOptimedia’dan başta Sarp Tunçay olmak üzere Merve Güler Savaş, Duygu Deniz Kuşaksız, Ece Yücetin, Keremcan Çelikkan, Mert Akyol ve Mate Marketing Technologies‘den Batuhan Gümüşlü, Behsat Veyseloğlu ve Eser Hakim’e, küreselde hazırlanmış olan Mercedes 360° videosunun Türkiye’ye getirilmesine destek olan Alice BBDO’dan Özge Budunç ve Pınar Taşkıran’a çok teşekkür etmek istiyorum. Elbette bu işe inanarak işi öncülük eden Mercedes-Benz Türk otomobil pazarlama iletişimi ekibinden Çağla Tören ve Başak Malçok’a da ayrıca teşekkürler.

Aktivitenin ardından çıkan öğretiler nedir?

Bu aktivitenin ardından gördük ki Türkiye’de “artırılmış gerçeklik” gibi yeni teknolojilerin yer aldığı entegre işlere büyük rağbet var. İlgi bizim beklediğimizin oldukça üzerindeydi. Mercedes-AMG GT sonrasında, belki diğer ürün gruplarımızla da benzer çalışmalar yapar, bambaşka deneyimler yaşatacak projelerle otomobil severlerin karşısına çıkarız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.