Mercedes tehlikeyi oluşmadan önlüyor

Alman sinema öğrencilerinden ilginç bitirme projesi

27.08.2013 - 11:18 | Haluk Kasarcı

Tobia Hasse, Jan Mettler ve Lydia Lohse adlı üç Alman sinema öğrencisi, bitirme projesi olarak çektikleri parodi Mercedes Benz reklamı ile tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Bunun en önemli kanıtı videonun yakaladığı viral başarı. Öyle ki yalnızca 4 gün önce YouTube’a yüklenen gayrı resmî reklam filmi bugün itibarıyla 1 milyon 180 bin kişi tarafından izlenmiş durumda.

Bugüne kadar defalarca sorulmuş olan “Hitler olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu?” sorusuna paralel olan senaryoda, zamanda yolculuk yapmış olan C serisi bir Mercedes Hitler’in Avusturya’daki köyünün yollarında şoförsüz olarak ilerliyor. Yolda oynayan birkaç çocuğu fark edince hemen duran otomobil birkaç saniye sonra elinde bir uçurtmayla dolaşan erkek çocuğu içinse frene basma gereği duymuyor. Mercedes’in ölümüne sebep olduğu çocuğun yere düştükten sonra vücudunun aldığı şeklin bir gamalı haç oluşu ve annesi olduğu izlenime kapıldığımız bir kadının adını haykırarak oğluna doğru koşuşu, Mercedes’in Adolf Hitler’i tarih sahnesine henüz çıkmadan ortadan kaldırdığını gösteriyor. Bu karmaşık duygulara yol açan görüntülerin ardındansa reklamın sloganı “Detects dangers before they come up” (Tehlikeyi henüz ortaya çıkmadan önler) karşımıza çıkıyor.

Mercedes yetkililerince sakıncalı bulunan filmin başında ve sonunda videonun otomotiv deviyle ilişkisi olmadığına dair uyarılara yer verilmiş olması pek de şaşkınlık yaratacak bir durum olmasa gerek. Filmin sorumluluğunu üstlenen öğrencilerse bu projenin sadece “araçların da ruhu olsaydı ne olurdu?” sorusuna yanıt aradığını söylüyor. Tıpkı bir dönem tüm dünyanın “Hitler’in ruhu olsaydı dünya nasıl olurdu?” sorusuna yanıt aradığı gibi.

[youtube]http://youtu.be/MZGPz4a2mCA[/youtube]

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.