Meğer siyasi liderler eskiden…

Konuşuyorlarmış. Evet birbirleriyle konuşup tartışıyorlarmış. Hem de canlı yayında.

23.10.2015 - 14:48 | MediaCat

Meğer siyasi liderler eskiden…

11 Ekim 1991 TRT. Liderler Açık Oturumu programı. Konuklar: dönemin Başbakanı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Sosyalist Parti Genel Başkanı Doğu Perinçek, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, Sosyaldemokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü. Her biri bambaşka bir görüşün, bambaşka bir politikanın ve bambaşka bir tarafın temsilcisi. Bir açık oturumda bir araya geliyorlar. İlk soru; “Enflasyonu nasıl düşüreceksiniz?” Önce Mesut Yılmaz alıyor sözü ve anlatıyor enflasyonu düşürme projelerini. Sonra Necmettin Erbakan, Doğu Perinçek ve diğer liderler bir bir anlatıyorlar projelerini, vaatlerini. Elbette birbirlerini eleştirdikleri sahneler de programın tuzu biberi oluyor.

8 Kasım 1993, Çapraz Ateş programı. Mehmet Ali Birand, Mesut Yılmaz’la birlikte iki uç ismi, Alparslan Türkeş ve Orhan Doğan’ı konuk ediyor. Bir tarafta MHP’li Türkeş, diğer tarafta DEP’li Doğan. Bugün bir arada görmeyi hayal dahi edemeyeceğimiz bir sahne bu.

Yaşı 30’un üstünde olanlar bu sahneleri daha net hatırlayacaklardır. Bundan 15-20 yıl öncesine kadar televizyon kanallarında her seçim öncesinde aşina olduğumuz bu görüntülere artık ne yazık ki rastlamak mümkün değil. Ama keşke…

İletişim normalleştirir

1 Kasım Türkiye Genel Seçimleri’ne az bir vakit kaldı ancak hangi partiye oy vereceğine karar vermek için seçmenin elinde siyasi liderlerin vaatlerinden ve medyada çıkan haberlerden başka bir veri yok. Demokratik ülkelerde siyasi liderlerin birlikte konuk oldukları televizyon programlarına, açık oturumlarda birbirleriyle tatlı-sert atışmalarına sık sık rastlıyoruz; tıpkı bir zamanlar Türkiye’de de rastladığımız gibi… Bugünse siyasi nezaketten uzak, hatta siyaseti içinden çıkılmaz hale getiren bir iletişim tonu hâkim.

MediaCat dergisi olarak bu noktada bir farkındalık yaratmak için iki gün önce Change.org’da buraya tıklayarak destek verebileceğiniz #LiderlerCanlıYayına kampanyasını başlattık. “İletişim normalleştirir” içgörüsünden yola çıkarak hazırladığımız kampanya amacına ulaşır mı bilinmez ama en azından bu konuda bir farkındalık yaratır, o dönemlerde çocuk olan, hatta bir kısmı henüz dünyaya gelmemiş olan bugünün gençlerine bir mesaj verir, siyasi liderlerin de belki bu noktada bir adım atmalarına yol açar diye düşündük.

Hem eski hatıraları canlandıralım hem de bugünün liderlerine eski liderleri birer örnek olarak sunalım istedik ve bu görüntüleri derledik.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.