MediaCat

Medya takip savaşında “takipsizlik kararı”

Bakırköy C. Başsavcılığı, Ajans Press tarafından Medya Takip Merkezi’ne yapılan ithamlarla ilgili olarak takipsizlik kararı verdi.

Medya takip savaşında “takipsizlik kararı”

Medya takibi yapan iki rakip firma, Ajans Press ile Medya Takip Merkezi (MTM), “verilere haksız erişim” iddiasıyla mahkemelik olmuştu. ANKA’nın verdiği haberde Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir ilçe belediyesinin sunucuları üzerinden Ajans Press’in sistemlerine sızıp verilerini çaldığı belirtiliyordu.

Ajans Press ilgili haberi doğrulamış ve MTM’ye dava açtığını duyurmuştu. MTM ise haberin asılsız olduğunu iddia etmişti.

Suç duyurusunu inceleyen Bakırköy C. Başsavcılığı’nın değerlendirmesi ve şikâyetçi firma tarafından sunulan delillerin resmi bilirkişi tarafından incelenmesi üzerine MTM tarafından çekildiği iddia edilen verilerin bulunmadığı; böyle bir veri bulunmuş olsa bile bu verilerin 5846 sayılı yasa kapsamında eser olup olmadığının tespitinin mümkün olmadığı belirtildi.

Başsavcılık, soruşturma dosyası hakkında, 8.11.2012 tarihli ve 2012/37895 K. sayılı takipsizlik kararı verdi.

Medya Takip Merkezi Hukuk Birimi tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Şikâyetçi firma Ajans Press’in, basın açıklaması yaparak kendi başlattığı soruşturma dosyasının gizliliğine  riayet etmemesi ve ayrıca soruşturma makamları ile kamuoyunu yanıltmak amaçlı basın bülteni göndermesi konusunda başvuru haklarımızı saklı tutuyoruz. Bilindiği üzere şikayetçi firma Ajans Press, basın bülteni göndererek, ulusal basında ve çeşitli internet sitelerinde “Medya Takibi Firmaları Arasında ‘Veri Hırsızlığı’ Davası” başlıklı haberlerin 10-11-12 Kasım 2012 tarihlerinde yayınlanmasını sağlamıştır. Ancak, Bakırköy C. Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı ise 8 Kasım 2012’dir. Kendi başlattığı soruşturma dosyasını bile takip etmeden, takipsizlik kararından haberdar bile olmadan basın aracılığıyla soruşturmaya atıf yapılarak karalama yapmış olmaları, kamuoyunu ve soruşturma makamlarını etkilemeye çalışmaları tuhaf ve gülünç olmaktan başka bir şey değildir.

Sonuçta, Bakırköy Başsavcılığı’nın takipsizlik kararıyla firmamıza yönelen karalama kampanyası sonuçsuz kalmıştır. Tüm yasal başvuru haklarımızı saklı tutarak, rakibimizi bu tür yollara başvurmaması için uyarıyor, kendisini adil rekabet ortamına ve dürüstlüğe davet ediyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.