Medya devleri MediaCat’te bir araya geldi

MediaCat Eylül sayısında, medya sektörünün yüzde 50’den fazlasını oluşturan dört büyük grubun temsilcilerini yuvarlak masa çevresinde topladı.

04.09.2012 - 00:00 | MediaCat

MediaCat Eylül sayısında, medya sektörünün yüzde 50’den fazlasını oluşturan dört büyük grubun temsilcilerini yuvarlak masa çevresinde topladı. Toplantının amacı, tepe yöneticilerinin bakış açılarından sektörün dünden yarına uzanan süreçteki dengelerini, dinamiklerini ve beklentilerini anlamaktı.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Normal Tablo”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın yönettiği toplantıya Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ, Çukurova Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Çaloğlu, Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahin katıldı. Tamamını MediaCat’in Eylül sayısında okuyabileceğiniz toplantıya dair bazı başlıklar şunlar oldu:

“Medyanın geleceği ve entegre gazetecilik”

Pelin Özkan: Biraz medyanın geleceğinden konuşalım istiyorum. Örneğin dünyada son zamanlarda gündemde olan "entegre gazetecilik" konusunda Türk medyası ne durumda?

Kenan Tekdağ: Dijitalin bu kadar gelişmesinden sonra medyadaki durum ne olacak? Sadece Türkiye’de değil, dünyada da henüz büyük medya grupları şu kararı veremediler: Dijital ortamda içeriği tümüyle ücretsiz mi yapalım? Yoksa bir miktar bedel mi alalım? Öncelikle bunun netleşmesi gerekiyor. Bu karardan sonra ister istemez hakların korunmasına doğru yol alınacak. Çünkü içerik üretmek pahalı bir iş. Masa başında yarattığın içerikle diğeri aynı şey değil. Eğer etkili bir koruma sistemi geliştirilebilirse anlamlı, inanılır, güvenilir içerik bilgi ve yorum gazeteler tarafından yapılabilir. Çünkü gazetecilik toplumda geleneği oturmuş bir sektör. Buradaki tercih ya dijital ya da basılı mecra şeklinde değil tabii ki her ikisi şeklinde olacak. Dolayısıyla burada ‘entegre gazetecilik’ devreye giriyor.

İrfan Şahin: Bugün herkes bir medya. Yani medyanın, Gutenberg matbaayı kurduktan sonraki haliyle geldiğimiz nokta çok farklı. Kanal D Haber Bülteni’nde her akşam 45 dakika haber dinliyoruz. Saat 19.00’da başlıyor, 19.45’te bitiyor. 19.45’e kadar haberlerin tamamını ben zaten görmüş oluyorum. Bana göre anlamlı olan o 45 dakikada haberden çok, haberin ne anlama geldiğini, yorumunu verebilmek. Yani, Kanal D’nin haber bülteni gazetelerin köşe yazarları gibi olabilmeli.

Serdar Çaloğlu: Ben ‘entegre gazetecilik’ sürecinin reklamcılar tarafından da iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, nasıl Hürriyet ve hürriyet.com.tr artık aynı çatı altında olacaksa, reklamcının da planlamasını bu bütünlük içerisinde yapması gerekiyor.

Pelin Özkan: Biz yıllardır köşe yazarları araştırması yapıyoruz. Ülkede gazete okurlarının sadece yüzde 24’ü köşe yazarı okuyor…

Serdar Çaloglu: Hakkında kötü yazılmış kişiler bana danıştığında "Hiç uğraşma, bırak. Nasılsa, Hürriyet’in ilk sayfasında çıkmamışsın. Eğer sen gazeteciye tükürdüğünü yalatmaya çalışırsan, pekiştirmiş olursun, duymayana da duyurmuş olursun, akıllı ol" diyorum.

Şunu belirtmekte de fayda görüyorum. Medya-siyaset ilişkisinde o kadar da dışardan göründüğü gibi ‘diktatör’, ‘asarım’, ‘keserim’ tarzında bir yaklaşım yok.

Kenan Tekdağ: Geçmişte medya siyaset ilişkisinde dünyada ve Türkiye’de her iki taraf açısından da sorunlu uygulamalar olduğuna birçok kez tanık olduk. Bir Başbakan bir köşe yazarını eleştirebilir, ya da köşe yazarı da başbakanı eleştirebilir. Ama Başbakanın medya patronuna ‘bu kişilere nasıl iş veriyorsun’ ifadesi sorunlu bir ifadedir. Bu işi eleştiri noktasından çıkartıyor. Çünkü Başbakanın gücü var.

Veri karanlığındaki fiyatlandırma

Pelin Özkan: Şu anda sektörün en acil sorunlarından birisi ölçümleme. Bu genel olarak sektörü ve gruplarınızı nasıl etkiledi? Bu konudaki beklentileriniz neler?

Serdar Çaloglu: Önümüzdeki günlerde bir toplantı var. TİAK içinde daha konsantre, daha uzman, -uzman derken kişilerin yeterlilikleri açısından değil de, sonrasında oluşturacakları konsantrasyon açısından- 20-25 kişilik bir komite oluşturuluyor. O komite çalışacak ve yönetim kuruluna rapor verecek. Hidayet Karaca’nın bu krizi iyi yönettiğini düşünüyorum. Belki, TİAK’daki örgütlenme olmasaydı çözüm dönemi daha da uzun sürebilirdi. Yüzde 100 olmasa da, yüzde 70-80 Eylül ayı itibariyle ölçümleme yeniden başlayacak.

 

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.