Medya bizi nasıl değiştiriyor?

İnternet geleneksel mecra tüketimini değiştirdi. Ancak değişen sadece mecra olmadı, mecrayı tüketenler de değişti. Tüm bu değişimleri TGI Türkiye, TGI Net Türkiye ve Europa TGI Net verileri eşliğinde masaya yatırdık.

05.03.2012 - 00:00 | MediaCat

Pazarlama iletişimi profesyonellerinin aslında tek bir amacı var: İnsanları anlamak! İnsanların ihtiyaçlarını, zamanlarını nasıl ve nerede geçirdiklerini, hangi güdülerle hareket ettiklerini anlamak. Teknolojinin ve internetin gelişmesi hayatımızda ’24 Saat Kültürü’nün oluşmasını sağladı. İnternet geleneksel mecra tüketimini değiştirdi. Ancak değişen sadece mecra olmadı, mecrayı tüketenler de değişti. Tüm bu değişimleri TGI Türkiye, TGI Net Türkiye ve Europa TGI Net verileri eşliğinde masaya yatırdık.

Yeni bir buluş, yeni bir teknoloji ve yeni ortamlar işleri daha da karmaşıklaştırmıyor mu? İnsanlığın icat ettiği ve birbirinin devamı olan medya çeşitleri; kitap, gazete, radyo, televizyon ve internet bizi hiç mi değiştirmedi? İhtiyaçlarımızı değiştirmese de, ihtiyaçlarımızı ifade etme şekillerimizi ve karşılama ortamlarımızı da mı değiştirmedi? Şüphesiz ki değiştirdi, değiştiriyor, değiştirecek.

İNTERNET VE SOSYAL MEDYANIN TETİKLEYİCİ ETKİSİ
İnternet belki de, bugüne kadar keşfedilmiş olan mecraların hepsinden daha etkin bir değişim yaratıyor. İnternet ve mobil, sadece insanların ihtiyaçlarını ifade etme yollarını değiştirmekle kalmadı, insanları da bir mecraya dönüştürdü. Artık hepimiz evde, işte, okulda, yolda internet ve mobil ortamlarda arama yapıyor, haber alıyor, haber veriyor, eğleniyor ve sosyalleşiyoruz.

O kadar ki, kimilerine göre Marshall McLuhan’ın meşhur “Medium is the message” lafı “People is the message” şeklinde değişmeye başladı. O halde artık eski mecralar önemini yitiriyor mu? Teknoloji ve ucu bucağının nerede başlayıp nerede bittiğini anlamakta zorlandığımız yeni mecralar yüzünden, bir yandan işimiz karmaşıklaşırken öte yandan da eski mecralar hayatımızdan uzaklaşıyor mu? En azından şimdilik durum öyle değil. Hatta tam tersi.

24 SAAT KÜLTÜRÜ

Mecra tüketimleri değerlendirildiğinde ise farklı penetrasyonlara sahip mecraların benzer yükseliş ve düşüş trendleri izlediği ve mecra tüketiminin günün yirmi dört saatine dağıldığını gösteriyor. Daha doğrudan söylemek gerekirse mouse’un hayatımıza girişiyle kumandalar rafa kalkmadı, kullanılan tuşların işlevleri farklılaştı. İnsanlar artık daha fazla mecraya ve mesaja açık. Artık insanlar internette dolaşırken video izliyor, telefonda konuşurken elektronik postalarını gönderebiliyor ya da internetten gazete okuyabiliyor. Sokakta radyo dinlerken ışıklı reklam panolarından yeni ürün veya markaların çağrılarına kulak verebiliyor.

Ancak internet kullanıcıları da tüm kişiler gibi bir gün içinde yirmi dört saate sahipler. Yeni medya ortamında kişilerin zamanı artmıyor, saatten daha küçük zaman birimlerine ve daha fazla sayıda mecraya bölünüyor.

ÇOKLU MECRA TÜKETİMİ
TGI Net Türkiye Araştırması verilerine göre yaklaşık her on internet kullanıcısından biri internette dolaşırken bir başka mecrayı da tüketiyor. Her on kişiden biri internet kullanırken bilgisayar dışında bir araçtan radyo dinliyor, her dört internet kullanıcısından biri internette gezinirken aynı zamanda internette radyo dinliyor. Her altısından biri yine internette dolaşırken radyo, her dört internet kullanıcısından biri radyo hariç müzik dinliyor veya televizyon izliyor ya da dinliyor.

Yazının ayrıntıları MediaCat Mart sayısında.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.