Medya’da Temmuz ayı gündemi

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) 1700’e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini kaynak alarak hazırladığı medya gündemi raporuna göre, siyaset, ekonomi, magazin ve spor dünyasının en çok konuşulanları belirlendi…

14.08.2007 - 10:30 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) 1700’e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini kaynak alarak hazırladığı medya gündemi raporuna göre, siyaset, ekonomi, magazin ve spor dünyasının en çok konuşulanları belirlendi…

22 Temmuz genel seçimleri, THY’ndaki toplu sözleşme görüşmeleri ve yaşanan tıkanıklıklar, Petkim ihalesi, futbol dünyasındaki flaş transferler, Barış Akarsu’nun bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmesi, Temmuz ayında derin izler bırakan konular oldu.

MTM’ nin her ayın sonunda düzenli olarak hazırladığı medya raporuna göre, 22 Temmuz’da yapılan milletvekili seçimleri, ay boyunca Türkiye’nin en çok konuştuğu konu oldu. Yazılı basında, internet haber sitelerinde ve TV kanallarında, 22 bin 188 kez genel seçimlerden söz edilirken; bu haberler, TV ekranlarında 1.228 saat, başka bir deyişle, bir TV kanalının 51 günlük yayınına denk süreyle yer aldı.

Avrupa Birliği haberlerinde ise Haziran ayına göre % 19 oranında azalma gerçekleşti. Geçtiğimiz ay yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 16 bin 60 habere konu olan AB, 96 saat ekranlarda kaldı.

Medyanın Irak’a olan ilgisinde düşüş oldu…

Türkiye’nin Kuzey Irak’a asker gönderip göndermeyeceği sorusu, Temmuz ayında da gündemde yer alan konular arasındaydı. Önceki aya göre haber sayısında % 22’lik düşüş olmasına rağmen Irak, Temmuz ayının en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yerini aldı. Temmuz ayında toplam 19 bin 724 habere konu olan Irak’ı, 245 saate yakın bir süre de ekranlarda izledik.

Türk Hava Yolları, grev konusuyla gündemde geldi…

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde resmi arabulucu sürecinden sonuç alınamadığını ve arabulucunun raporunun gelmesinin ardından grev kararı asacaklarını açıklayınca; THY’de yaşanan gerilim, bir anda tüm Türkiye’yi sardı. Grevin uygulanıp uygulanmayacağına çalışanların oylarıyla karar verileceği, ancak greve karşı lokavt uygulaması yapılacağı kamuoyuna duyurulunca, medyanın konuya ilgisi de bir anda zirveye taşındı. Temmuz ayında grev haberleriyle medyada sıkça yer alan THY, 3 bin 508 habere konu olurken, 23 saat ekranlarda kaldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.