Media Markt’tan sonra rekabet kızıştı

Alman elektronik market zinciri Media Markt'ın açılışında yaşanan izdihamın yankıları sürerken, pazardaki diğer markalar

27.09.2007 - 15:20 | MediaCat

Alman elektronik market zinciri Media Markt’ın açılışında yaşanan izdihamın yankıları sürerken, pazardaki diğer markalar gazete ilanlarıyla ‘en ucuz ürün bizde’ mesajı veriyor.

Sabancı Holding sektördeki zincir marketi Teknosa iki gündür yüzde 20 indirim yapıyor. Tam sayfa gazete ilanlarıyla Alman rakibine gönderme yapan şirket, Media Markt’ın indirimli fiyatının altında ürün satacağını duyurdu. Bimeks de hem Bakırköy şubesinin açılışını hem de dizüstü bilgisayarlarda yaptığı indirimi ilana taşıdı. Gold Computer’in Türk bayraklı reklamı ise en dikkat çekici ilanlar arasında yerini aldı. ’16 yıldır sözümüzde durduk. Elimizde olmayan ürüne fiyat vermiyoruz’ sözleriyle tartışmaları farklı bir boyuta taşıyan şirket, ‘En ucuzu bizde’ demeyi de ihmal etmedi.

Electro World’ün bugün Konya mağazasının açılışında da sürpriz indirimlere hazırlandığı öğrenilirken, firmalar arasındaki rekabetin önümüzdeki günlerde yeni kampanyaları da hızlandıracağı kaydediliyor. Gelişmeler tüketicileri bilgisayardan plazma TV’ye kadar elektronik ürünleri daha ucuza almasını sağladı. Bu arada Sanayi Bakanlığı, pazara hızlı giren Media Markt’ın yanıltıcı reklam yapıp yapmadığına dair inceleme başlattı. İndirim oranları damping (rakibi batırmaya yönelik indirim) olarak tespit edilirse Rekabet Kurulu’nun cezai müeyyide uygulayabileceği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Media Markt, Türkiye ile birlikte 15 ülkede faaliyet göstermekte olan kuruluşun, rekabet kurallarına ve yönetmeliklere uygun hareket ettiğini duyurdu. Tüketici elektroniği pazarında yıllardır uygulanan ezberi bozduğunu öne süren şirket, artık Türk halkının teknolojiye gerçek fiyatından ulaşabileceğini ifade etti.

Şirket, “Uyguladığımız fiyat stratejisi, giriş yaptığımız her ülkede fiyatların aşağı çekilmesine sebep olmuştur.” açıklamasında bulundu. Elektronik mağazacılık, yabancı oyuncuların gelmesiyle daha da hareketlendi. Ucuz ürünlere gösterilen yoğun ilgi rakip firmaların da gözünden kaçmadı. Fırsatı değerlendiren başta Teknosa, Bimeks, Gold, Vatan, Darty ve Electro World, rakiplerine çeşitli sloganlarla cevap veriyor. Gold Computer, bütün LCD ve plazma televizyonlarda yüzde 20 indirime giderken, 10 aya varan taksit imkânı sağladı.

23. mağazasını Bakırköy Town Center’da açan Bimeks’te Acer markalı dizüstü bilgisayar 897 dolardan 718 dolara, Olympus fotoğraf makinesi 428 YTL’den 323 YTL’ye, Motorola cep telefonu 39 dolardan 19 dolara geriledi. Bimeks Kurumsal İletişim Müdürü Sinan Yazıcı, ‘en ucuz’ ifadesinin tek başına yeterli olmadığını belirterek, aynı zamanda en iyi fiyat garantisini verdiklerini söyledi.

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan: Media Markt’ın yaptığı indirim, bir kısmı seri sonu olmak üzere, belli ürünlerde zararına satış yapıp, müşteri çekmek ve gelen müşterilere diğer ürünleri satarak aradaki farkı kapatmak üzerine işleyen bir politika. Ancak indirimli satışa sunulan ürün adetlerinin azlığı son kullanıcıların tepkisini çekti. Bugün itibarıyla yeni açılan teknoloji market bizde herhangi bir etkilenmeye sebep olmadı. Aksine İstanbul mağazalarımızın satış oranlarında artış var.

Gold Computer Genel Müdür Yardımcısı Kamil Şenol: Rakip firmanın yeterli stokları olmaması nedeniyle tüketiciyi kandırdığını düşünüyoruz. Her firma kampanya yapabilir. Ancak pazarlama adı altında hile yapılıyor. Müşteri zor durumda kalıyor. Bir de sanki sadece onlar çok ucuzmuş da biz pahalı satıyormuşuz gibi bir anlayış ortaya çıkıyor. Tüketicilerin ucuz zannederek aslında pahalı plazma televizyonları satın aldıklarını görüyoruz. Söz konusu durum bizi üzüyor.

Electro World Genel Müdürü Ali Serhan Şahin: Yeni yeni perakendecilerin gelmesiyle tüketici kazançlı çıkıyor. Perakendeciler, kendi reklamlarını yapmak ve en yüksek seviyede müşteri çekmek için çeşitli kampanyalar düzenliyorlar. Biz de Konya’da açılacak yeni mağazamız için benzer bir kampanya hazırladık. Adil rekabetten yanayız. Cazip fiyatla ürün sunacağız. Bunların yapılması normal, ancak rakiplerimizin düştüğü son durum bizi üzüyor. Gerekli önlem alınmalıydı.

Darty Genel Müdürü Nedim Esgin: Finansal açıdan kuvvetli, lokasyon olarak doğru yerde konumlanmış ve müşteriye katma değer katacak bayi ve zincir mağazalar ayakta kalacaktır. Diğer zincir mağaza olsun elenecektir. Darty olarak tüketicimize her zamanki gibi en iyi ürün, en iyi fiyat ve en iyi hizmeti sunuyoruz. Bu farkı bizden şimdiye kadar alışveriş eden kişiler gördü, bizim mağazamızla ilk defa tanışacak müşterilerimiz de fark edecek ve görecekler.

kaynak: Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.