MEB’den İnternet ihbar hattı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin zararlı sitelere girmelerinin önlenmesi amacıyla...

08.11.2007 - 13:51 | MediaCat

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin zararlı sitelere girmelerinin önlenmesi amacıyla ”internet ihbar hattı” kurdu.

Alınan bilgiye göre, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ”İnternetin bilinçli kullanımı ve İnternet Güvenliği Projesi” kapsamında ”http://ihbarhatti.meb.gov.tr” adresli bir İnternet İhbar Hattı oluşturuldu.

İnternet ihbar hattı, internette yer alan her türlü zararlı içeriğe ilişkin şikayetin alınacağı, değerlendirileceği bir birim olarak faaliyet gösterecek. İhbar hattı öğrencilere, öğretmenlere, tüm kuruluşlara ve vatandaşlara açık olacak.

İnternet ihbar hattı, internet ortamında yer alan zararlı içeriğin ihbar edilmesini sağlamak amacıyla kurulduğu için, internet içeriğiyle ilgisi olmayan bildirimler dikkate alınmayacak.

İnternette özellikle ”cinsellik, şiddet, kumar, ideolojik propaganda, bomba yapımı gibi konularda sohbet etmek isteyenlerin, çevrimiçi olunan bir sitede yer alan zararlı içeriğe sahip web sayfalarının” ihbar edilmesi isteniyor.


Telekom filtreliyor…

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu projeyle öğrencilerin özellikle okullardaki bilgisayarlardan zararlı sitelere girmelerini önlemeyi amaçladıklarını söyledi.

Öğretmenlerin okullardaki bilgisayarlardan öğrencilerin hangi zararlı sitelere girdiklerini kendilerine haber verdiklerini, kendilerinin de filtrelenmesi için Telekom’a ilettiklerini kaydeden Aktürk, İnternet İhbar Hattı uygulamasıyla bu sistemin hem daha kolay hem de daha düzenli işleyeceğini anlattı.

Okullardaki bilgisayarlarda zaten filtre bulunduğunu ancak filtrelenen sitelerin dışında zararlı sitelere giriliyorsa bunların tespit edilmesinin amaçlandığını belirten Aktürk, filtreleme konusunda Telekom ile anlaşmalarının bulunduğunu ifade etti. Aktürk, şunları kaydetti:

”Eğer okullardaki bilgisayarlardan giriliyorsa zaten yaşlarına uygun olmayan zararlı içerikli siteleri Telekom filtreliyor. Ancak içerik denetimini biz yapıyoruz. Telekomu’u sürekli uyarıyoruz, ‘şu sitelerde zararlı şeyler var’ diye. Bu siteler pornografik olabilir, irticai olabilir, bölücü olabilir, benzer diğer amaçlarla olabilir. İnternet ihbar hattı aracılığıyla zararlı siteler konusundaki bilgilendirme işi daha düzenli ve organize hale gelecek.”

İnternet ihbar hattında yer alan form doldurularak zararlı sitelerin bildirilebileceğini kaydeden Aktürk, ihbar hattının vatandaşlara da açık olacağını söyledi. Aktürk, ”Eğer veli, çocuğunun evdeki bilgisayardan zararlı sitelere girdiğini tespit ederse bu siteleri İnternet İhbar Hattı aracılığıyla bize iletebilecek. Biz de Telekom’u bilgilendireceğiz” diye konuştu.