MCDonald’s Türkiye’de görev değişimi

McDonald’s Genel Müdürü Sadi Fansa, 1 Temmuz 2008’de genel müdürlük görevini şirketin...

24.06.2008 - 13:49 | MediaCat

McDonald’s Genel Müdürü Sadi Fansa, 1 Temmuz 2008’de genel müdürlük görevini şirketin genel müdür yardımcısı Hakan Serim’e devrediyor. Fansa, yönetim kurulu üyesi olarak McDonald’s’a katkı sağlamaya devam edecek.

McDonald’s Türkiye’de 19 yıldan bu yana görev yapan ve 2002 yılından bu yana McDonald’s Türkiye genel müdürlüğünü üstlenen Sadi Fansa, görevini temmuz başında McDonald’s Genel Müdür Yardımcısı Hakan Serim’e devrediyor. Sadi Fansa, şirketin yönetim kurulunda görev yapmaya devam edecek.

McDonald’s Türkiye’ye 1989 yılında ülke satınalma müdürü olarak katılan Sadi Fansa, bu süreçte, McDonald’s’ın Türkiye’deki güçlü üretici ağının kurulmasında, McDonald’s’a mal tedarik edebilecek dünya standartlarında yerli üreticilerin geliştirilmesinde, uluslararası firmaların McDonald’s’ın tedarikçileri olarak Türkiye’ye yatırım yapmalarında çok önemli başarılara imza attı.

Uluslararası bazı sorumluluklara ilaveten, tedarik zinciri ve üretici geliştirme alanlarındaki büyük başarıları nedeniyle 1994 yılında McDonald’s Dünya Başkanlık Ödülü’nü alan Sadi Fansa, 2002 yılında şirketin genel müdürü olmasının ardından McDonald’s’ın Türkiye’de yeniden yapılanması, şirketin verimli ve karlı bir yapıya kavuşması ve 2005 yılında Anadolu Grubu ile lisansörlük anlaşmasının imzalanması süreçlerini de başarıyla yürüttü. Fansa, Türkiye’nin McDonald’s sistemi içerisinde birçok başarı ödülleri almasına vesile oldu.

Türkiye’yi son 54 aydan bu yana sürekli satış artışı sağlayan ve satış hacmini üç misli arttıran az sayıdaki ülkelerden biri yapan Sadi Fansa, şirketteki misyonunu tamamladığını belirterek, “Artık bayrağı devretme zamanı geldi” dedi.

“Geçmişte McDonald’s CEO’su olarak görev yapan Fred Turner, Jim Cantalupo, Charlie Bell ve halen McDonald’s CEO’su olan Jim Skinner gibi ekip üyeliğinden yöneticiliğe yükselen çok sayıda örnek var. McDonald’s çalışanlarının kariyer fırsatlarının önü çok açık” diyen Serim ise restoran ekip üyeliğinden McDonald’s Türkiye genel müdürlüğüne yükselen kariyer hikayesiyle Türkiye’de bir ilk.

Hakan Serim kimdir?

Dil öğrenmek ve yüksek öğrenimine devam etmek için İngiltere’ye giden Serim, Kasım 1979’da McDonald’s Londra’daki Marble Arch Restoranı’nda part time ekip üyesi olarak çalışmaya başladı. Londra McDonald’s’ta geçirdiği üç yıl süresince ekip üyeliği görevinden, ekip şefliğine, ekip eğitmenliğinden bölüm müdürlüğüne kadar yükseldi. Daha sonra Türkiye’ye dönen Serim, askerliği sırasında girdiği üniversite sınavı sonucu İTÜ Jeoloji Bölümü’nü kazandı. Üniversite ikinci sınıftayken çalışma hayatına yoğunlaştı. 1986 yılında ise McDonald’s’ın Türkiye’ye gelmesi üzerine ilk açılan Taksim restoranında bölüm müdürü olarak çalışmaya başladı.

Şirketin Türkiye’deki gelişmesine paralel olarak görev ve sorumlulukları genişleyen Hakan Serim, Mart 1989 yılında, restorandan merkez ofise geçerek bölge danışmanı, Kasım 1995 yılında ise operasyon müdürü oldu. 2003 yılında operasyon direktörlüğüne atanan Serim, bu arada Anadolu Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi.

Ocak 2008’den bu yana McDonald’s Türkiye Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Serim, 108 McDonald’s restoranı ve 3 bin 500 kişilik McDonald’s ekibinin liderliğini üstlenmesiyle Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Hakan Serim, evli ve 1 erkek çocuk babası, iyi derecede İngilizce biliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.