McDonalds çocuklara yönelik pazarlama stratejisi eleştiriliyor

McDonald's Corp.'un başı yeni sağlık politikalarından dolayı uzun süredir ağrıyor. Son dönemde McDonald'ın ikonik maskotu palyaço Ronald tepki çekmeye başladı

23.05.2011 - 00:00 | MediaCat

McDonald’s Corp.’un başı yeni sağlık politikalarından dolayı uzun süredir ağrıyor. Son dönemde McDonald’ın ikonik maskotu palyaço Ronald tepki çekmeye başladı. Ronald’ın çocukları hazır gıda tüketmeye özendirdiği ve erken yaşta obezite hastalığına yakalanma riskini artırdığı düşünülüyor. Bir grup sağlık çalışanı tepkilerini bir mektupla McDonald’s yetkililerine iletti ve McDonalds’ın ikonik palyaçosunu kaldırması için lobi çalışmalarına başladı.

Amerika Sağlık kurumu üyelerinden Zeigler, 550 sağlık görevlisinin imzaladığı "Ronald ile gelecek kuşakları zehirlemeyi bırakın" yazılı bir mektubu restoran zincirine gönderdi. McDonald’s’ın çocuklara yönelik pazarlama stratejilerini eleştiren sağlık görevlileri, markanın palyaço Ronald’lı reklamlarını ve çocuk menüsüyle hediye verme gibi pazarlama stratejilerini hemen durdurmasını istiyor.

McDonald’s’ın konuyla ilgili cevabı ise oldukça netti: "Hazır gıda yemek bir seçimdir ve biz demokrasiye inanıyoruz. Bu yüzden daha uzun yıllar Ronald ile Happy Meal (çocuk menüsünü) tanıtmaya devam edeceğiz"

McDonalds’ın uzlaşmacı olmayan tavrına karşı sağlık görevlileri kurumdan, menülerin çocukların obezite problemi üzerindeki etkisiyle ilgili araştırma yapmasını istedi. Markanın hisse sahipleri bu fikre de karşı çıktı ve bu tür bir araştırma yapmayı planlamadıklarını bildirdi. McDonald’s daha sağlıklı menüler oluşturmaya yönelik girişimler yapıyor. Mesela bir süredir çocuk menüsünde gazlı içecekler yerine meyve suyu veya süt seçenekleri sunuluyor. Fakat bu çalışmaları, çocuklara yönelik reklamlarıyla ilgili etik tartışmaları durdurmaya yetmiyor.  

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.