McDonald’s Türkiye’den, 25. yıla özel yenilikler

Türkiye’ye 1986 yılında gelen McDonald’s, 25. yılında da yeniliklerini sürdürüyor. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve McDonald’s Genel Müdürü Hakan Serim’in katıldığı ve 25 yılın değerlendirmesinin yapıldığı basın toplantısında ilginç rakamlar da paylaşıldı.

11.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’ye 1986 yılında gelen McDonald’s, 25. yılında da yeniliklerini sürdürüyor. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve McDonald’s Genel Müdürü Hakan Serim’in katıldığı ve 25 yılın değerlendirmesinin yapıldığı basın toplantısında ilginç rakamlar da paylaşıldı.

Türkiye’de 25 yıl önce Taksim restoranı ile hizmet vermeye başlayan McDonald’s, yeni mimarı konsepte uygun dizayn edilen Kozyatağı restoranında çeyrek asrın değerlendirmesini yaptı. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve McDonald’s Genel Müdürü Hakan Serim’in de hazır bulunduğu toplantıda kalite ve gıda güvenliği anlayışını değiştirmeden yoluna devam eden McDonald’s’ın, Türkiye’de 25 yıldır hızlı servis sektöründe özellikle gıda güvenliği, kalite ve hijyen konularında yarattığı farklar dile getirildi. Türkiye’deki 157 McDonald’s restoranında 11 Ocak’tan itibaren ürünleri en doğal haliyle gösteren menü board’lar kullanılmaya başlandı, ürün ambalajları değişti ve çocuk menülerinde yeni bir içecek alternatifi olan organik süt de eklendi.

Özilhan, “Daha fazla işletmeci ile istikrarlı büyüme sürecek”

McDonald’s’ın Türkiye’ye gelmesinin ardından sektörde önemli farklara imza attığını ifade eden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Gelişigüzel şekilde yapılan hızlı servis restoran hizmetine McDonald’s standartlar yerleştirdi. Binlerce kişilik istihdam kapasitesinin yanı sıra ürünlere yönelik mal tedariğinde milyonlarca dolarlık volüm gerçekleştirildi. McDonald’s olarak, 25 yıl boyunca tüketicilerimize sunduğumuz ürünlerle 700 milyon liralık iş hacmi yaratıldı. Daha da önemlisi ürünlerimizin yüzde 98’i, Türkiye’de yatırım yapan tedarikçilerden satın alındı” diye konuştu.
Özilhan, toplantıda büyüme müjdesi de verdi. Özilhan, “Verimli büyüme planlarımızı artık daha fazla nitelikli işletmeci ile gerçekleştirme kararı aldığımızın müjdesini veriyoruz. Şimdiye kadar kısıtlı tuttuğumuz işletmeci sayımızı, girişimci mantığı ile McDonald’s işine girmek isteyenlerle arttıracağız” dedi.

Serim, “McDonald’s’ı farklı kılan en önemli unsur takipçi değil, öncü olmasıdır”

Taksim’de 24 Ekim 1986’da kapılarını açan ilk restoranın hazırlıkları için 1 Temmuz tarihinde göreve başladığını söyleyen McDonald’s Genel Müdürü Hakan Serim, “Bugün genel müdürlük ünvanını gururla taşıyorum. Bu örnek bile bizim istihdam yaratmakta fark yarattığımız alanların bir örneği” dedi.

25 yıldır McDonald’s’ın Türkiye’deki gıda sektöründe öncü olduğunu vurgulayan ve birçok alanda yarattığı farkların altını çizen Hakan Serim, “Çünkü bizi farklı kılan en önemli unsur takipçi değil, öncü olmamızdır. Biz markamızın ve şirketimizin gücünü biliyoruz. Bu yüzden attığımız her adımı çok iyi düşünüp planlayarak atıyoruz. Biz alışılmışı ve kolayı uygulayarak değil, yeniyi, iyiyi, farklıyı uygulayarak ve kendimizi sürekli geliştirerek başarıyoruz. Bu yıl Türkiye’de faaliyete geçişimizin 25. yılı. Bu yılın daha da farklı olmasını planladık. Yıl boyunca bu planlarımızı birer birer hayata geçireceğiz” dedi.

Serim, bu farklılığı sembolize etmek için bütün ürün ambalajlarının yeni anlayış çerçevesinde değiştirildiğini ve ürünleri çok daha doğal hali ile gösteren yepyeni bir menü board anlayışına geçildiğini de sözlerine ekledi.

Serim, “Bunlar 25. yılda farklılaşma çabalarımızın ilk göstergeleri olacak. Standartlarımızı daha da yükseltecek, sürpriz kampanyalarımızla müşterilerimize çok keyifli bir yıl yaşatacağız” dedi.

500 milyon sandviç, 44 bin ton et, 45 milyon litre süt, 65 bin ton patates

Türkiye’deki McDonald’s restoranlarında 2010 yılında 36 milyon adet ekmek, 3200 ton et, 5 bin ton patates, 640 ton salata ve 2,8 milyon litre süt ve sütlü ürünler tüketildi. McDonald’s tedarikçileriyle 110 milyon liralık iş hacmi yaratıldı.

Toplantıda 25 yılın tüketim rakamları da açıklandı. 25 yıl boyunca Türkiye’deki McDonald’s restoranlarında toplam 500 milyon sandviç, 44 bin ton et, 45 milyon litre süt, 65 bin ton patates satışı gerçekleştirdi.

Çocuk menülerine yepyeni bir içecek alternatifi; Organik süt

McDonald’s, misafirlerinin değişen tüketim ihtiyaçlarına karşılık vererek onlar ve çocukları için menülere yeni ürünler eklemeye devam ediyor. Organik Süt, tıpkı Parmak Havuç gibi çocuklara sağlıklı bir ürün alternatifi daha sunmak amacıyla menülere dâhil edildi. Böylelikle Happy Meal Menüsü içerisinde sunulan ayran ve portakal suyunun yanında organik süt de yerini aldı.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.