Mc Donald’s Pepsi’yi de deneyecek

Restoranlarında şimdiye kadar yalnızca Coca Cola satan Mc Donald's, bazı restoranlarında Pepsi

13.03.2007 - 11:30 | MediaCat

Restoranlarında şimdiye kadar yalnızca Coca Cola satan Mc Donald’s, bazı restoranlarında Pepsi de satmaya başladı. Yeni başlattığı uygulamayla McDonald’s restoranlarında artık hem Coca Cola, hem de Pepsi satacak.

Bilindiği üzere, global anlaşmaları gereği Mc Donald’s kola satışlarında Coca Cola’ya yakınken, Burger King de Pepsi’ye yakın duruyordu. Ancak Mc Donald’s başlatacağı yeni uygulama ile müşterilerini kola seçiminde artık özgür kılıyor.

Mc Donald’s’ın Kuzey Amerika’daki restoranlarında kola satışlarında %10’luk pay Coca Cola’dan Pepsi’ye geçti. Kuzey Amerika’da Coca Cola’nın %10’luk payının Pepsi’ye geçişi, Cola’nın liderliği paylaşmaya başladığı anlamına geliyor.

Supermarketler, mağazalar ve perakendecilerden oluşan ana satış satış kanallarında, Coca cola ile rekabet helinde olan Pepsi, yüzde 34.5’lik satış oranıyla rakibi Cola’nın yüzde 35.9’lik payına yetişmek üzere. Şimdiye dek süregelen marka savaşında yer almaktan kaçınan ve Cola’ya karşı Pepsi tercihi sunmayan Mc Donald’s, başlattığı yeni uygulamayı, Mayıs ayında Texas’a, Temmuz’da ise Kansas’a taşıyarak genişletmeyi planlıyor.