Mayıs ayı gündem raporu açıklandı

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli olarak hazırladığı gündem raporunun, Mayıs ayı sonuçları açıklandı.

07.06.2011 - 00:00 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli olarak hazırladığı gündem raporunun, Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, geçtiğimiz ay Türk medyasının en çok konuştuğu konular Etiler’deki patlama, Eurovision Şarkı Yarışması ve 1 Mayıs kutlamaları oldu. 
 
MTM, iki bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan haberleri tek tek inceleyerek, ülke gündeminde geçtiğimiz ay en çok konuşulan olay, kişi ve kurumları belirledi. Buna göre geçtiğimiz ay en çok konuşulan konu AKP ve Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Medya seçime odaklandı

12 Haziran 2011’de yapılacak genel seçim, hararetlenen seçim mitingleri ve siyasilerin polemikleriyle medyanın da yakın merceğinde kalmaya devam etti. Genel seçim, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 21 bin 319 habere konu edildi.

Eurovison hüsranı

Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56. Eurovision şarkı yarışmasında, Türkiye’nin yarı finalde elenmesi, geçtiğimiz ayın gündeminde yerini aldı. Büyük umutlarla çıkılan yolda, yarı finalde ilk on ülke arasına giremeyen Yüksek Sadakat, 14 Mayıs Cumartesi günü yapılacak finalde yarışma hakkını kaybetti. Türk medyası tarafından yakın markaja alınan Eurovison, toplam 3 bin 522 habere konu edildi. Yüksek Sadakat ise üç mecranın toplamında 982 haberde yer aldı.

1 Mayıs olaysız geçti

Geçtiğimiz ay medyanın gündemine yerleşen bir diğer konu başlığı da 1 Mayıs oldu. Bu yıl yine Taksim’de kutlanan 1 Mayıs, toplam 2 bin 292 haber ve yazıda yer aldı.

Bin Ladin öldürüldü

Geçtiğimiz ay medyanın gündemine çokça yansıyan bir diğer gelişme de, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ABD askerleri tarafından düzenlenen operasyon sonucu öldürülmesi oldu. Dünya medyasında geniş yankı uyandıran konu, Türk medyasında da önemli bir yer kapladı.

Siyaset Gündemi

Hopa’daki olaylar AKP’yi gündeme oturttu

MTM’nin, düzenli olarak hazırladığı ‘ayın siyaset gündemi’ raporuna göre; Mayıs ayının en çok konuşulan partisi yine AKP oldu. AKP’nin mitingi öncesi Hopa’da olaylar çıkması ve bir öğretmenin biber gazı sonucunda kalp krizi geçirmesi, geçtiğimiz ayın önemli satır başları arasında kayda geçti. İktidar partisi, medyada ay boyunca ağırlıklı olarak, mitingler ve milletvekili adaylarının seçmenleriyle buluşmaları konularıyla yer aldı. AKP, geçtiğimiz ay 94 bin 120 haberle Türk medyası gündeminde en çok konuşulan konu oldu. TV kanallarının AKP’ye ayırdığı süre ise 636 saati buldu.

Geçtiğimiz ay basında en çok yansıma sağlayan ikinci siyasi parti CHP oldu. CHP’nin Hakkari mitinginde BDP’lerle işbirliği yaptığı söylentileri, medyanın gündemine düştü. CHP, ay boyunca Kılıçdaroğlu’nun gündem yaratan açıklamalarıyla da medyanın yakın markajındaydı. Toplamda 72 bin 818 habere konu edilen CHP, 784 saat ekranlarda yer alarak TV’deki liderliğini geçtiğimiz ay da korudu.

Recep Tayyip Erdoğan gündemi hareketlendirdi

Medyanın Mayıs ayı raporuna göre; Türkiye’nin en çok konuştuğu siyasetçi, geçtiğimiz aya oranla haberlerinde yüzde 19 oranında artış yaşanan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Erdoğan’ın ardı ardına açıkladığı projeleri siyasi arenayı alevlendirirken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile miting alanlarındaki atışmaları da medya tarafından an be an takip edildi. Recep Tayyip Erdoğan, gündemin en çok konuşulan ikinci konusu olurken, ay boyunca toplam 77 bin 171 habere konu edildi. Ekranlar ise 901 saat süreyle Başbakan’a yer verdi.

Kılıçdaroğlu projeleri

MTM’nin raporuna göre, Mayıs ayında en çok konuşulan ikinci siyasi lider, Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Siyasi lider, seçim öncesi düzenlenen mitinglerde “CHP’nin oyu düşerse başkanlıktan ayrılacağım” sözleriyle gündeme damgasını vururken, açıkladığı projeleriyle siyaset basının yakın markajına girdi. Erdoğan ile polemikleriyle de adından söz ettiren siyasi liderin haberleri yüzde 40’lık bir artış gösterdi. 39 bin 108 habere konu edilen Kılıçdaroğlu’na ekranlar ise 424 saat süre yer verdi.

Püskevit yüzde 89 artış getirdi!

MHP’nin siyasi lideri Devlet Bahçeli, Yozgat mitinginde “Püskevit” söylemiyle medyanın dikkatlerini üzerine topladı. Haberleri yüzde 89 oranında artan ve mitinglerinde AKP ve CHP’ye muhalif tutumlarıyla da gündemde yer alan siyasi lider, 20 bin 220 habere konu edildi.

Ekonomi gündemi

MTM’nin medya raporuna göre, geçtiğimiz ay ekonominin gündemini vergi haberleri oluşturdu. Vergi yapılandırmaları konuları gündemde sıkça yer alırken, en çok konuşulan diğer konu başlıkları ise ihracat ve istihdam oldu.

THY’nin haberleri arttı

Mayıs ayında haberlerinde yüzde 26’lık artışla basında en çok yansıma sağlayan firma THY oldu. THY, geçtiğimiz ay Temel Kotil’in açıklamaları, hedefleri, kar haberleriyle gündemde sıkça yer aldı. Resmi sponsoru olduğu Barcelona’nın şampiyonluğu almasıyla da markaja alınan THY, geçtiğimiz ay boyunca 7 bin 140 habere konu edildi.

Ayın dikkat çeken gelişmeleri

 • Coca Cola şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, ABD’deki düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi tarafından ”Seçkin İş Liderliği Ödülü”yle onurlandırıldı.
 • Nabucco Uluslararası Doğalgaz Boru Hattı Limited Şirketi, projenin inşaat çalışmalarına 2013 yılında başlanmasına karar verildiğini bildirdi.
 • 2009 yılı üretici fiyatlarına göre, Türkiye’nin tarımda dünyada 7’inci büyük ülke olduğu açıklandı.
 • İngiliz Sunday Times gazetesinin yayımladığı zenginler listesinde, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı, 650 milyon sterlinlik servetiyle 114’üncü sırada yer aldı.
 • "Brandz Dünyanın En Güçlü 100 Marka Sıralaması" araştırmasına göre, Apple, en değerli marka değeri unvanını son dört yılın birincisi internet arama motoru Google’dan aldı.
 • Fida Film, Türkiye’nin lider sinema ve video dağıtım şirketi Tiglon’u satın aldı.
 • İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG), Avrupa Güzergah Geliştirme Forumu’nda (Routes Europe), Güney Avrupa bölgesinde "Pazarlamada Mükemmeliyet" kategorisinde "Yüksek Övgüye Değer" ödülü aldı.
 • Rekabet Kurulu, İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) Tepe İnşaat Sanayi A.Ş.-Akfen Holding A.Ş.-Souter Investments LLP-Sera Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş Ortak Girişim Grubu’na devrine onay verdi.
 • 1987’de kurduğu Finansbank’ı 5 yıl önce Yunanistan’ın bir numarası NBG’ye 3.1 milyar dolara satan Türk bankacılığının efsane ismi Hüsnü Özyeğin, bankacılık sektörüne Fibabanka markasıyla geri döndü.
 • Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü’nün (IMD) yayımladığı "Dünya Rekabet Gücü 2011" araştırması, hızlı büyüyen ekonomisi ile Türkiye’nin rekabetçilikte diğer ülkelere fark attığını ortaya koydu. IMD’nin araştırmasına göre Türkiye, sıralamada geçen yıla göre 9 basamak yükselerek 39’uncu sıraya yükseldi.
 • Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda (TSKB), genel müdürlük görevine Fevzi Onat getirildi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.