Marmaray kazısını belgeselleştirmek için sıraya girdiler

Marmaray, tüm dünyadan olağanüstü ilgi görüyor. Ünlü televizyon kanalları, projenin

03.01.2008 - 10:03 | MediaCat

En önemli deniz geçişli demiryolu projelerinden biri olan Marmaray, tüm dünyadan olağanüstü ilgi görüyor. Ünlü televizyon kanalları, projenin hikayesini belgeselleştirmek için sıraya girdi. Aralarında Discovery, National Geographic, History Channel, BBC World ve ZDF televizyonunun bulunduğu pek çok yayın organı, projenin başlangıcından itibaren tüm aşamalarını kaydediyor.

Mayıs 2004’te temeli atılan ve asrın projesi olarak adlandırılan Marmaray’da çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Toplam 76 kilometre uzunluğunda demiryolundan oluşan ve 13 kilometresi yeraltından geçen proje her geçen gün biraz daha ilerliyor. Projenin Sirkeci ile Üsküdar istasyonunu birbirine bağlayan ve Boğaz’ın dibinden geçen bin 375 metrelik tüp geçiş kısmında da yolun yarısına gelindi. Karadaki tüneller ise teknoloji harikaları TBM’ler aracılığıyla kazılıyor. Şu anda Marmaray inşaatında ‘tünel canavarı’ olarak isimlendirilen 5 TBM çalışıyor. 2,5 milyar dolarlık bu devasa projenin inşaat sahalarında yürütülen arkeolojik kazılarda şimdiye kadar antik döneme ait çok sayıda eser bulundu.


Proje adım adım kayıt altına alınıyor…

Tarihin teknolojinin son harikaları ile buluştuğu asrın projesini tüm dünya yakından izliyor. Dünyaca ünlü televizyon kanalları bu tarihi olaya tanıklık etmek için projeyi adım adım kayıt altına alıyor. Proje tamamlandığında belgesel çekimi de bitmiş olacak. Marmaray belgeselini çekenler arasında dünyanın en önde gelen televizyon kanalları bulunuyor.

Marmaray’ı başından beri ilgiyle izleyen Discovery kanalının ekibi şimdiye kadar 5 kez çekim için gelmiş. Projenin bu önemli ayaklarını National Geographic ve History Channel da adım adım izlemiş. Projeyi ilgiyle izleyen kanalların başında BBC World ve Almanya’dan ZDF televizyonları da geliyor. Söz konusu yayın organları projenin her önemli adımını kayıt altına alıyor. İspanya’dan El Mundo Gazetesi, Almanya’nın ART Televizyonu, Yunanistan’dan Ta Nea Gazetesi, Almanya merkezli EPA Ajansı, gelen pek çok yayın organından birkaçı.

Kaynak: Zaman