Marks, Darwin, Wilde’ın vasiyetleri internette

Karl Marks'dan Charles Darwin'e, Oscar Wilde'a kadar birçok kişinin vasiyetnamesi internette yayımlandı...

13.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Karl Marks’dan Charles Darwin’e, Oscar Wilde’a kadar tarihe damga vurmuş birçok kişinin vasiyetnamesi internette yayımlandı. İngiliz Ancestry.co.uk internet sitesi, 1861-1941 yılları arasında yaşamını yitiren çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve bilimadamının orijinal vasiyetnamelerine sitesinde yer verdi. Ancestry.co.uk’den Dan Jones, bu verilerin, tarih tutkunları açısından büyüleyici olduğunu ve vasiyetnamelerin bu kişiler hakkında yeni bilgilere ışık tutacağını söyledi. Belgelere göre, 1883’de Londra’da ölen Karl Marks, kızı
Eleanor’a, 250 sterlin yani bugünün parasıyla 23 bin sterline yakın miktarda para bırakmış.
Vasiyetnamelere göre, geride kalanlara 80 bin sterlin (bugünün parasıyla yaklaşık 7.1 milyon sterlin) bırakan İngiliz yazar Charles Dickens ve bugünün parasıyla 3 milyon sterlin tutarında birikimi olan Sherlock Holmes’ün yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle ise ekonomik açıdan çok daha şanlı bir yaşam sürmüşe benziyor.

1882’de ölen Darwin de geride kalanlara, bugünün parasıyla 13 milyon sterlin değerinde bir mal varlığı bırakmış. "Deham dışında beyan edecek başka hiçbir şeyim yok" sözünün doğruluğunu kanıtlarcasına yazar Oscar Wilde’ın geride kalanlara bıraktığı para da tam 250 sterlin.

"Araştırmaya daha yeni başladık" diyen Dan Jones’a göre, belgeler, haklarındaki herşeyi bildiğimizi düşündüğümüz bu kişilerin özel yaşamlarına ilişkin skandallar ve aşırılıklara ilişkin kanıt oluşturabilecek nitelikte.

radikal.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.