MediaCat

Market markaları yükselişe geçti

Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Salvo Bahar, “Private Label” olarak nitelendirilen market markalarının ciddi bir yükselişte olduğunu ve kalite konusunda markalı ürünlerle yarıştığını söyledi.

Market markaları yükselişe geçti

Genişleyen perakende pazarı ile birlikte marketlerin raflarında yer alan “private label” ya da “market markası” ürünlerin satışı giderek yükseliyor. Market markalarına yönelim genellikle ekonomik krizlerle tetikleniyor ve tüketicinin daha az harcamayla iyi ürüne yönelmesi talebiyle gelişiyor. Uluslararası kuruluşlara market markaları üreten Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi Salvo Bahar, ekonomik kriz süreci olmasa da Türk tüketicisinin market markalarını artık iyice benimsediğini söyledi.

“10 yıl öncesinde market markalarına şüpheyle yaklaşan tüketici, bu ürünlerin artık çok güçlü kaliteye sahip olduğunu fark etti” diyen Salvo Bahar, “Türkiye’deki private label sektörü, son birkaç yıldır yüzde 20’yi aşan rakamlarla büyüme kaydederek, bu konuda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri haline geldi. Özellikle gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinde market markaları konusunda tüketicide bir alışkanlık oluşmaya başladı. Sağlık ve beslenme konusunda giderek bilinçlenen tüketici, ürünlere ekonomik biçimde ulaşmak isterken, kalite arayışını da göz ardı etmiyor. Bu arayış market markalarında yüksek kaliteyi de beraberinde getiriyor. Bugün pek çok private label ürünün, markalı ürünlerle kalite konusunda yarışabildiğini söyleyebiliriz" dedi.

Geçmişte market markalı ürün satın almayı bırakmada en önemli nedenin tüketicilerin bu ürünlerin kalitesinden memnun kalmamaları olduğuna dikkat çeken Salvo Bahar, bu durumun giderek azaldığını aktardı ve tespitlerimize göre bir kez market markalı ürünü beğenenlerin yüzde 85’inin o ürünü tekrar aldığını belirtti.
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.