Markanız sosyal medyada nasıl davranmalı?

Sproud Social'ın raporuna göre tüketici sosyal medyada dürüst, yardımsever ve sevecen markalar görmek istiyor.

26.05.2017 - 10:19 | Gönül Hadımlı

Markanız sosyal medyada nasıl davranmalı?

Hepimiz sosyal medyada ukala bir tutum sergileyen markaların çok konuşulduğundan ve ilgiyi üstüne çekmeyi başardığından haberdarız. Fakat bu tür hareketleri sinir bozucu bulan tüketicilerin markalardan beklentileri farklı: Sproud Social’ın sosyal medyada tüketicilerin markalardan beklentileri üzerine yaptığı anketin sonuçlarına göre; markalar politikayla ilgili görüş bildirmekten çekinmeli, dürüst, yardımsever ve sevecen olmalı.

Sproud Social, 1.000 tüketiciye markaların sosyal medyadaki tavırlarıyla ilgili görüşlerini sordu. Anket sonucu, tüketicilerin çoğunun dürüstlüğün en önemli nokta olduğu konusunda hemfikir kaldığını gösteriyor. Aynı zamanda tüketicilerin yüzde 75’i markaların sosyal medyada esprili tavırlar sergilemesinden memnun kalırken, yüzde 33’ü tamamen alaycı ve küstah markalarla karşılaşmaktan hazzetmiyor. Tüketicilerin markalardan genel beklentisi; sosyal medyada dürüst, yardımsever ve sevecen olmaları yönünde.

Markanız sosyal medyada nasıl davranmalı?

Tüketicilerin sosyal medyada markalardan görmek istedikleri tutum

Anket sonuçlarının gösterdiği bir diğer nokta ise, tüketicilerin yüzde 71’inin markaların siyasetle ilgili konularla haşır neşir olmalarından rahatsız olduğuyla ilgili. Markaların sosyal medya üzerinden güncel konularla ilgili fikirlerini belirtmesi ve etkinliklerle ilgili konuşması tüketicilerin beğenisini kazansa da, siyasetle ilgili konularda yorum beyan etmesi hoş karşılanmıyor. Tüketiciler, markaların argo kelimeler kullanmasını ve rakipleriyle sosyal medya üzerinden alay etmesini de sinir bozucu buluyorlar.

Tüketicilerin markaların sosyal medyadaki davranışları hakkındaki düşünceleri

Merak edenler, raporun tamamına buradan ulaşabilirler.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.